Zor Yöneticilerle Çalışmanın 10 Yolu

İşimi çok seviyorum ama patronum korkunç biri.
Yöneticimiz öyle zor biri ki işte istediğim performansı gösteremiyorum.
Patronum yaptıklarımı takdir etmiyor ve başarılı olmama engel oluyor.
İdeal bir dünyada hiçbir çalışan yukarıdaki cümleleri kurmaz. Çünkü böyle bir dünyada patronlar ve yöneticiler kişinin başarılı olması için ön ayak olur, onları motive eder ve değerli hissettirir. Ancak maalesef bu patronlar ve yöneticilere rastlamak oldukça zor. Bu nedenle çok sevdiği işinden ayrılan, kendini ve yeteneklerini doğru bir şekilde gösteremeyen ve işinde başarılı olamayan birçok kişi bulunuyor. Eğer siz de bu kişilerden biriyseniz, zor bir yönetici ya da patronla çalışmanın yollarını derlediğimiz bu yazıyı mutlaka okuyun.

1. Karşınızdakinin gerçekten kötü bir patron olduğundan emin olun.
Öncelikle patronunuzu gerçekten tanıyor musunuz? Size karşı davranışlarının altında başka nedenler olabilir mi? Bu soruları dürüstçe cevaplayın. Onun kötü bir patron olduğuna kanaat getirmeden önce onu birkaç gün gözlemleyin. Hangi kötü davranışları gösteriyor? Bu kötü davranışları ne zaman gösteriyor? Böyle davranmasının tüm suçu onda mı yoksa bu davranışta başka birilerinin de payı olabilir mi? Bu soruların cevapları sizin patronunuza yaklaşımınızı kökten değiştirebilir.

2. Önleminizi Çok Önceden Alın
Bir iş görüşmesine gittiğinizde tek hedefiniz arzu ettiğiniz pozisyonda çalışmak olacaktır. Ancak çekilmez bir patron ya da yönetici size hayatı ve hayallerinizdeki pozisyonu zindan edebilir. Bu nedenle iş görüşmesine gitmekle kalmayın. İş yerinde çalışanlarla bir kahve içerek gelecekteki yöneticiniz ve şirketteki olası problemler ile ilgili içeriden bilgi alın.

3. Yöneticinizin Motivasyonunu Anlayın
Her patronun ve yöneticinin bir yönetim stili vardır ve bu stilin ardında o kişinin ana motivasyonu yatar. Patronunuzun neden bazı şeylere özel ilgi gösterdiğini anlayabilirseniz, onun isteklerini de öngörebilirsiniz. Bu şekilde davranarak kötü yönetim diye adlandırdığınız şeyden de kurtulabilirsiniz.

4. Bir Adım Önde Olun
Patronunuz ya da yöneticiniz en ufak detaylar üzerinde bile kontrol sağlamak istiyor olabilir. Yaklaşımı çok can sıkıcı olsa da bu kontrol durumundan kurtulmak için her zaman bir adım önde olun. Böyle davranmaya devam ederseniz bir süre sonra detaylar üzerindeki kontrolü bırakabilir.

5. İşinizi Bırakmayın
Patronunuzun ya da yöneticinizin davranışı ne olursa olsun onun kötü etkisini işinize de yansıtmayın. Ondan intikam alma hissiyle işi yavaşlatmak ya da yeterli çalışmamak iş yükünüzü artırır ve kariyerinizi tehlikeye sokar.

6. Sınır Koyun
Patronunuza ya da yöneticinize sınır koymak akla delice gelebilir. Ancak sınır koyma ihtiyacınızın nedenini, verimli çalışmak için ihtiyacınız olan sınırları kendisiyle paylaşarak, kendinize daha sağlıklı bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

7. Her Şeyi Bilemezler
Patronunuz veya yöneticiniz çok tecrübeli olabilir. Ancak sizin işiniz söz konusu olduğunda şartları, gelişmeleri ve süreçleri en iyi bilen sizsiniz. Bu nedenle onun her şeyi sizden daha iyi bildiğini varsaymayın. Doğru bildiğiniz şeyleri savunun.

8. Nedenleri Anlamaya Çalışın
Patronunuz ya da yöneticiniz nelere öfkeleniyor? Onların öfkesini tetikleyen olaylar ve davranışlar neler? Geç kalmaya mı katlanamıyor yoksa raporlarda bulduğu eksiklere mi? Öfkenin nedenini anlarsanız bu konuda daha dikkatli olarak patronunuzun can sıkıcı tavırlarından kurtulabilirsiniz.

9. Etkin Kararlar Verin
Yaptığınız işi iyi biliyor ve almanız gereken kararların farkındaysanız patronunuza bu kararları net bir şekilde ve mantıklı sebeplerle açıklayın. Her seferinde patronunuzun sizin için karar vermesini bekler ve onun yönlendirmesini isterseniz bir süre sonra kendinizi onun her isteğine karşılık verirken bulabilirsiniz.

10. Ona Ayna Olun
Yöneticinizle bir konu üzerinde tartışırken onun kendini anladığınızı hissetmesi için söylediği şeyi tekrar edin ve bunu kast edip etmediğini sorun. Daha sonra konu üzerinde sizinle daha çok şey paylaşmasını isteyin. Bu yöneticinizin kendi düşüncelerini bir daha gözden geçirmesini ve bakış açısını savunma konumuna geçmeden tartışabilir hale gelmesini sağlar.