Takıntı Bozukluğu

Takıntı bozukluğu, diğer adıyla obsesif kompulsif bozukluk insanın takıntılı olduğu şeye karşı kendini kontrol edememesi ve karşı koyamaması olarak kısaca açıklanabilir. İnsanlarda bir çok takıntı vardır. Temizlik takıntısı, simetri takıntısı, evi kontrol etme takıntısı gibi bir çok takıntı olabilir. Takıntıların sebepleri veya takıntı bozukluğunun nedenleri kesin olarak bilinmese de biyolojik ve çevresel etkenlerin etkisi bilinmektedir. Beyindeki serotonin hormonunun dengesizliği beynin bazı bölgelerini etkilemekte ve takıntı bozukluğuna yol açabilmekteyken, sosyal çevresinde meydana gelen değişimler veya hayatında yaşadığı acı olaylar da bu bozukluğun ortaya çıkmasında rol oyanayabilmektedir.

Obsesif Kompulsif Takıntı Bozukluğu davranışçı bilişsel terapisi ve ilaçla tedavi edilmektedir. İlaç tedavisinde antidepresan ve serotonin desteği ile yardımcı olunmaktadır. Bilişsel davranışçı terapilerle de takıntının psikolojik kaynağı ve insanda yarattığı kaygı giderilmeye çalışılmaktadır.

Takıntı üstesinden gelinebilen bir hastalıktır. Bu bozukluk takıntıya sebep olan faktörlere göre uzun sürebilse de  takıntılardan kurtulmak mümkündür. Psikon Kurumsal Psikoloji Ve Terapi Merkezi olarak bizler obsesif kompulsif bozukluğu olan insanlara alanında uzman kadromuzla etik kurallara uyarak hizmet vermekteyiz. Takıntı bazukluğu olan kişiler iletişim numaralarımızı arayarak bilgi alabilirler.