Fobi Terapisi

Fobi insanların artırılmış korku duyma halidir şeklinde açıklanabilir. Herhangi bir şeye karşı aşırı derecede korku duyma şeklinde ortaya çıkan fobi hayatlarımızı kâbusa çevirebilmektedir. Karanlık fobisi, kapalı alan fobisi, örümcek fobisi en çok bilinen fobilerden yalnızca bir kaçıdır. Bu fobiler insan hayatını tam anlamıyla bir çileye dönüştürebilmekte ve yaşamlarımızda bir çok soruna neden olmaktadır.Örümcek fobisi, karanlık fobisi, kapalı alan fobisi, tripofobi gibi fobiler bazen fobinin derinliğine ve yarattığı morkunun ciddiyetine göre değişkenlik gösterse de psikolojik terapilerle giderilebilmektedir.

 

Ancak sosyal fobi diye nitelendirdiğimiz insanlardan korkma ve kalabalık insan gruplarının içine girememe ya da bir başka haliyle insanların karşısında herhangi bir şekilde konuşma, toplantı, sunum vb  fobileri olan kişiler için çok daha ciddi sorunlara yl açabilmektedir. Bu fobiyi yaşayan kişiler insanlarla iletişime geçememekte ve gerek sosyal gerek ekonomik açıdan bir hayli zorluk çekmektedirler. Özellikle iş hayatında asla başarılı olamamakta ve çalıştıkları işlerden de kısa sürelerde işten çıkartılmak ya da kendileri ayrılmak zorunda kalmaktadırlar. Bundan dolayı sosyal fobisi olan insanların hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir uzmandan yardım almalıdırlar. 

Psikon Kurumsal Psikoloji Ve Terapi Merkezi olarak bizler kurumlarımıza ve şirketlere verdiğimiz danışmanlık hizmetlerimizde zaman zaman sosyal fobisi olan kişilere rastlamaktayız. Bu durum kişiler için normal ve herkesin yaşadığı bir sıkıntı olmadığı gibi kendi kendine geçebilecek bir şey de değildir. İş hayatlarında bir çok sıkıntı ve zorluk yaşayan bu insanlar, işverenleri ve yöneticileri tarafından da problemli ve işe yaramaz olarak görülmektedir. Ancak karşılaştığımız bu kişilerle yaptığımız terapilerle bu sorunu çözerek iş hayatında çok daha başarılı olduklarını bizzat deneyimlemiş bulunmaktayız.

 

Hangi fobi olursa olsun tüm fobilerin tedavisi yapılacak terapilerle mümkündür. Artık kendinizi fobilerden kurtulmaya adamalı ve çok daha başarılı ve salıklı insanlar olarak hayatınıza devam etmeyi düşünmelisiniz. Bizler bu probleminizin çözümünde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duymaktayız.