Otizm

Otizm engel değildir. Günümüzde bir çok ebeveynin çocukları otistik doğmaktadır. Otizm bir engellilik durumu değildir. Normal insanlarda bulunan 46 kromozom otistik çocuklarda 47'dir. Otizm diğer adıyla down sendromu bilişsel düzeyde de bir engellilik ihtiva etmez. Sadece yaşıtlarına oranla daha zor öğrenirler. Normal çocukların bir defada anladıkları bir şeyi otizmli çocuklar bir kaç seferde öğrenebilirler. Ancak doğru bir eğitimle mutlaka öğrenirler.

 

Hayata bakışları ve algılayışları farklıdır. Normal çocukların ilgi duydukları şeylere bazen hiç ilgi duymayabilir ya da onlardan farklı düşünürler. Daha çok kendi dünyalarında yaşarlar. Konuşmaları oldukça kısa ve nettir. Fazla sözcük kullanma ihtiyacı duymazlar. Duyguları en saf haliyle yaşarlar, herkesten çok sevgi dolu ve iyimserdirler.

 

Psikon Kurumsal Psikoloji Ve Terapi Merkezi olarak bizler otizmli çocuk sahibi anne ve babaların ne yapmaları gerektiği ile alakalı bir çok eğitim vermekteyiz. Bunun yanında anne ve babalara da psikolojik olarak destek olmaktayız. Otizm bir engel değildir, doğru yöntem ve uygulamalarla otizmli çocuğun birey olması sağlanabilir.