Tv Ve Oyun Bağımlılığı Terapisi

Tv ve oyun bağımlılığı gerçeği her geçen gün hayatlarımıza daha fazla sirayet etmektedir. Çocuklarımız giderek artan teknolojinin büyüsüne kapılmakta ve birer teknoloji bağımlısı haline gelmektedir. Bu durum biz ebeveynler için de geçerlidir. Hangimiz sevdiğimiz televizyon programını veya dizileri izlemeden rahat edebiliyoruz ? Artık evlerimizde hiç bir sahneyi ve dakikayı kaçırmamak için oturma odamızda, salonda, yatak odasında ve mutfakta televizyon olmasının başka ne gibi bir nedeni olabilir ? Banyoda ve tuvalette bile elimizde telefon veya tablet olmadığında rahat edememizin sizce sebebi ne ?

 

Biz ebeveynler bile kendimizi bu denli kaptırmışken teknolojiye çocuklarımızdan şikayet etmeye hakkımız yok. Çocuklarımızın teknoloji bağımlısı olmasının en büyük sebebi biz anne babaların da farkında olmasak bile teknoloji bağımlısı olmamızdır. Eğer çocuklarımızla teknolojiden daha eğlenceli vakit geçiremiyorsak ve onlara vakit ayırmıyorsak her istedikleri anda hizmet etmeye hazır teknoloji çocuklarımızı kendilerine bağlamaktadır.

 

Çocuklarımızın teknoloji bağımlısı olmasını istemiyorsak öncelikle kendimizi düzeltmeli ve ondan sonra çocuklarımızdan şikayet etmeliyiz. Bizler ders çalışmak zorunda değiliz belki ama aslında onlardan çok daha büyük sorumluluklarımız var. Onlar ders çalışmıyorsa, derslerinden zayıf alıyorsa biz de çocuk yetiştirmekten ve anne baba olmaktan sınıfta kalıyoruz. Çocuklarımıza söylediğimiz benim çalışmam gereken derslerim yok bahanesi kendimizi kandırmaktan başka bir şey değil. Bizim ders çalışmaktan çok daha büyük görevlerimiz var ve teknoloji bağımlılığımız yüzünden biz bu görevlerimizi ihmal ediyoruz.