Stres Ve Depresyon Tedavisi

Stres günümüzün hayat şartlarından kaynaklanan ve toplumsal olarak en önemli sorunlarımızdan birisi haline gelmiştir. Stres hızlı bir yaşantıdan kaynaklanan ve insanın kendisine vakit ayıramamasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Yeterince kendisi için zaman ayıramayan ve yeterince sosyalleşemeyen bireylerde daha sık ortaya çıkan stres hayatlarımızı birer işkenceye çevirmektedir.

 

Depresyon ise hayata karşı oluşan umutsuzluk ve karamsarlık gibi duyguların güçlü bir şekilde kişide baskın olması ve ruhsal bunalım halidir. Depresyonun bir çok nedeni olmasına rağmen en büyük nedenlerinden biri strestir. İnsan sürekli stres altında bulunmaktan ve yaşadığı kötü olayların ruhsal bir çöküntüye yol açmasından dolayı depresyona girer.

 

Stres ve depresyon insanın gerek vücuduna gerek ruhuna ve psikolojine aşırı yüklenme yapılması sonucu ortaya çıkan iki sorundur. Günümüzde insanlar artık kendisine bile zaman ayıramayacak hale gelmekteyken, değişen toplumsal ilişkiler ve giderek artan sahte ilişkilerin neticesinde kendisini sürekli yalnız ve çaresiz hissetmektedirler. Hayatında destek alacağı, konuşacağı, sıkıntılarını paylaşacağı hiç kimse olmayan insan giderek depresyona doğru sürüklenir.

 

Depresyon ve stresten korunmak ve bu problemi aşmak için insan kendisine zaman yaratmalı, başkalarını değil kendisini ön planda tutmalı ve ruhsal açıdan rahatlamalıdır. Ancak bazen depresyonun kaynağı yalnızlık ya da iş kaynaklı olmayabilir. İnsan bir yakınını kaybettiğinde veya başına çok kötü bir olay geldiğinde de despresyone girmektedir. Bu depresyonlar insanda çok daha ağır ve telafisi mümkün olmayan yaralar açmaktadır. Bu depresyondan kurtulmak o kadar da kolay olamamaktadır. Bu durumda insan mutlaka psikolojik bir destek almalı ve uzmanlardan yardım etmelidir. Ancak bir çok kişi depresyondayken bunu akıl edemez veya istemez. Bu nedenle yakınları bu konuda depresyondaki kişiye yardımcı olmalıdırlar.