Bağımlılık Terapisi

Bağımlılık denilince ilk akla gelen sigara bağımlılığı anlaşılmasına karşın insanın bir çok bağımlılığı olabilir. Sigara, alkol ve uyuşturucu bunlardan en popüler olanlarıdır. Ancak günümüzde özellikle teknoloji ile birlikte bir çok bağımlılık da ortaya çıkmıştır. Bilgisayar bağımlılığı, tv bağımlılığı, telefon bağımlılığı, ekran bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı gibi bir çok bağımlılık hayatlarımızda yer edinmiştir.

 

Bağımlılıkların her türlüsü insan yaşamını kısıtlamakta ve olumsuz etkilemektedir. Bağımlılık yalnızca insanın kendisini değil, ailesini, içinde yaşadığı toplumu ve toplumun ahlaki ve kültürel dinamilkerini ilgilendirmektedir. Bağımlılık sahibi insan bağımlılığı ne olursa olsun ailesini olumsuz etkilemektedir. Aile fertleri bağımlılık  sahibi aile üyesini tekrar sağlıklı bir yaşama kavuşturmak için çırpınmakta ancak özellikle madde bağımlılığı olan kişi bu çabaları tümüyle sonuçsuz bırakmaktadır. Bu durum madde ve alkol bağımlılığı gibi bağımlılık türlerinde daha çok görülse de sigara ve bilgisayar bağımlılığı gibi bağımlılıklar da en az bunlar kadar ciddi sonuçlar doğuran ve aileyi olumsuz etkileyen bağımlılık türleridir.

 

Bağımlılıklarımız bizi hayatın tadını almaktan ve çevremizdeki insanlarla sağlıklı bir ilişki içerinde huzurlu bir yaşamdan alıkoymaktadır. Bu durumu en çok etkileyen bağımlılık türü hiç şüphesiz teknoloji bağımlılıklarıdır. Günümüzde insanlar her geçen gün teknoloji bağımlılığına kendilerini kaptırmaktadır. Zaman zaman haberlerde gördüğümüz "oyun oynamaktan hayatını haybetti" haberleri bu bağımlılık türünün ne kadar tehlikeli olabileceğinin bir göstergesidir.

 

Psikon Kurumsal Psikoloji Ve Destek Merkezi olarak tüm bireylerin bağımlılıklarından kurtulabilmeleri için bir çok farklı yöntem ve tekniklerle bağımlılıklarının farkında olmalarını, aslında bırakmalarının zannettikleri kadar zor olmadığını ve daha bir çok açıdan bağımlılıklarıyla ilgili bilgilendirmekte ve yaptığımız terapilerle, sonsuza kadar bağımlılıklarından kurtulmalarına yardımcı olmaktayız. Siz de artık bağımlılıklarınızdan kurtulmak ve hayatın tadını alarak yaşamak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.