Aile İçi İletişim Sorunları Terapisi

Aile İçi İletişim Sorunu günümüzde neredeyse her ailenin yaşadığı problemlerden biri haline gelmiştir. İnsanların yaşam şekillerinin değişimi ve hayat şartlarının giderek ağırlaşması sonucu günümüzde hem erkek hem kadın çalışmak zorundadır. Özellikle büyük şehirlerdeki pahalılık ve giderek artan nüfus, insanların zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanmalarına neden olmaktadır. Eşlerin sürekli çalışmak zorunda kaldıkları bu ortamda aile içi iletişim de olumsuz etkilenmektedir. 

 

Eşler eve geldiklerinde bütün günün yorgunluğunu atmak ve bir nebze kendilerine gelmek için kendi köşelerine çekilmekte, birbirleriyle ile iletişim kurmayı reddetmektedirler. Bu durumda aile içerisindeki iletişim büyük oranda zarar görmekte hatta yok olmaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin bu durumu daha derin hisstikleri görünmektedir. Eşler günün yorgunluğunu atmak için kendi köşelerine çekilirken çocuklar da odalarından çıkmayan telefon veya bilgisayarın başından kalkmayan iletişim kurmaktan kaçınan asosyal insanlar haline gelmektedir. 

 

Böyle bir ailede hiç bir fert kendi sorunlarını aile üyeleriyle paylaşmamakta ve kendi başının çaresine bakmak gibi bir algıya kapılmaktadır. Özellikle çocuklar sorunlarını sıkıntılarını ebeveynlerine anlatmamaktadır. Çocuklar için anne baba ihtiyaçlarını karşılayan bir atm olarak görünmektedir. İhtiyaçları olduğunda ekonomik ihtiyaçlarını görmesinin dışında başka hiç bir rolü olmayan kişiler haline gelmektedir. 

 

Bu durumun sonucunda aile kavramı içi boşaltılmış bir zorunlu birlikte yaşama kurumuna dönüşmektedir. Aile içi iletişimsizlik, gençlerin madde bağımlısı olmasına kadar uzanan büyük sorunların nedenleri haline gelebilmektedir. Bu iletişimsizlik eşlerin boşanmalarına, çocukların bir çok problemle yüzleşmelerine ve hayatla tek başına mücadele etmek zorunda kaldıklarında yeterli gücü bulamamalarına ve farklı yanlış yollara sapmalarına neden olmaktadır.

 

Aile İçi İletişimsizlik Sorunu bir an önce müdahale edilmesi ve daha yolun başında çözülmesi gereken bir sorundur. Yeteri kadar önemsenmediğinde her şey için geç olabilir. Ailenizin ve çocuklarınızın geleceğini karatmamak için bu sorunları çözmeye gayret etmeli, elinizden gelen her türlü müdahaleyi yapmalı ancak yine de başarılı olamıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.