Yanlış Bir Meslek Seçtiğinizi Anladığınızda Ne Yapmalısınız?

Meslek seçimi üniversite seçiminden başlayarak, tüm hayatımız boyunca devam eder. Ömrümüzün büyük bir kısmını mesleğimizi icra ederek ve bu mesleğe emek vererek geçiririz. Bu nedenle meslek seçimi çok önemlidir. Ancak bazen öyle bir an gelir ki tamamen yanlış bir meslek seçtiğimizi fark ederiz. Bu durumda yeni bir kariyer planı çizmek oldukça zor gelse de imkansız değildir. Zor olmakla birlikte, yanlış meslek seçtiğimizi fark ettiğimizde yapmamız gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Kendinizi Kontrol Edin:
Her şeyden önce yanlış meslek seçtiğinize nasıl karar verdiğinizi sorgulayın! Sizi mutsuz eden, her gün mesainin bitmesini iple çektiren şey gerçekten mesleğiniz mi yoksa içinde bulunduğunuz çalışma ortamı mı? Belki mesleğiniz sizi cezbediyor ama iş arkadaşlarınız, patron ve yöneticileriniz mesleğinizi yapmayı istememenize neden oluyor olabilir. Bu konuda kendinizi sorgulayın ve net cevaplar alana dek yeni bir kariyer planı yapmamaya çalışın. Farklı çalışma ortamları ya da iş fırsatlarını araştırarak yıllarınızı verdiğiniz mesleğinize devam edip mutlu olmanızın mümkün olduğunu unutmayın.

Kendinizi Cesaretlendirin:
Üniversiteye hazırlık, lisans ve hatta yüksek lisans yılları, işe alınma heyecanları, geceler boyu çalışma ve daha sayılamayacak fedakarlık göstererek geldiğiniz noktada mesleğinizi bırakmak ve kendinize yeni bir kariyer yolu çizmek oldukça zorlayıcı olabilir. Ancak mesleğinizi kesinlikle bırakmak konusunda kararlıysanız kendinizi cesaretlendirin. Kariyer yolunu değiştirmiş ve başarılı olmuş kişilerden ilham alın.

Yeteneklerinizi Gözden Geçin:
Kariyer planınızı değiştirmek büyük bir tecrübe ve yetenek birikimini ardınızda bırakmak demektir. Ancak bu sıfırdan başlamanız gerektiği anlamına gelmez. Kendinizdeki yetenekleri ve tecrübeleri sıralayın. Yeni başlayacağınız kariyer yolunda bu tecrübe ve becerilerin size nasıl yardımcı olacağı üzerine düşünün ve gerçekçi bir yaklaşımla bu değerleri yeni kariyerinize yönlendirin. Bu size hem avantaj sağlayacak hem de kendinizi güçlü hissetmenize yardımcı olacaktır.