Verimli Çalışmak İçin 15 Öneri

Bir iş gününün daha sonuna geldiniz...
Gün sonunda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
Bugün verimli bir gün geçirdiniz mi?
Hedeflerinize yaklaştınız mı?
Yoksa gün boyunca elle tutulur hiçbir şey yapmadığınızı mı düşünüyorsunuz?
O zaman verimli çalışmak için bu 15 öneriyi dikkate alın.

1. Enerjinizi Yükseltin
Yüksek verimle çalışan kişiler, büyük bir istekle dolup taşarlar. Peki bu istek ve motivasyonu sağlamanın bir yolu var mı? Enerjinizi yükseltmenin yollarından biri olarak her sabah o gün yapmanız gerekeni ve bunun sizi hedefinize nasıl yaklaştıracağını bir deftere not alın. Bu size, yapmanız gereken işleri bitirme konusunda motivasyon sağlayacak ve enerji verecektir.

2. Takviminizi Kontrol Edin
Zamanınızı kontrol etmekte zorluk yaşıyorsanız, takviminizi gözden geçirin. Hatta sürekli görebileceğiniz bir yere yerleştirin. Böylece boş zamanlarınızı sürekli göz önünde bulundurarak toplantılarınızı boş anlarınıza taşıyabilir, önemli işlerinize yer açabilirsiniz.

3. Telefonunuzun Bildirimlerini Kapatın
Bir işe yoğunlaşmanız gerektiğinde aniden gelen bildirimler tüm konsantrasyonunuzu bozabilir. Bir bildirim diğerini izler ve işinizin başına geri döndüğünüzde zamanın uçup gittiğini fark edersiniz. Verimliliğinizi artırmak için telefonunuzun bildirimlerini kapatın.

4. Enstrümantal Müzikleri Seçin
Enstrümantal müziklerde şarkı sözü bulunmaz. Çalışırken müzik dinlemek istiyorsanız, şarkı sözü olan müziklerden uzaklaşmanız işinize daha kolay yoğunlaşmanızı sağlar.

5. İlk Önce En Önemli İşleri Halledin
Önemli işleri daha fazla efor sarf edeceğinizi düşünerek sonraya bırakıyorsanız verimli çalışmak için bu alışkanlığınızdan vazgeçin. İşe başlar başlamaz ilk önce en önemli işleri tamamlayın. Böylece günün geri kalanında daha verimli olabilirsiniz.

6. Toplantı Sürelerinizi Kısaltın
Toplantılar işiniz için hayati de olsa, bazen fazlasıyla uzun ve verimsiz olabilir. Bunun için toplantılar için öngördüğünüz sürenin %25’ini azaltın ve toplantılara kesin bitiş süresi koyun. Toplantının belli bir zaman dilimi içinde yapılma zorunluluğu hem toplantılarınızın verimini artırır hem de size daha çok zaman kazandırır.

7. Mükemmelleşmek İçin Beklemeyin
İyi bir işin düşmanı mükemmelliktir. İşiniz için en mükemmelini istemeniz normaldir ancak bu durum bazen halihazırda iyi olan bir işi mükemmel olması için boşuna zorlamanıza sebep olabilir. Elinizdeki sonuçlara gerçekçi ve nesnel bir şekilde bakın. Zaman kaybından kurtulun.

8. Otomasyonu Benimseyin
Günümüz teknoloji dünyasında birçok şey otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor. Mailleri cevaplamak, teklif sunmak gibi otomatik olarak yapılabilecek görevler için teknolojiden faydalanarak veriminizi artırabilirsiniz.

9. Takip Etmeyi Bırakın
Eğer sosyal medyada takip ettikleriniz size değerli bir şey sunmuyorsa bu hesapları takipten çıkın. Ayrıca farkına varmadan abone olduğunuz haber bültenlerinin aboneliğinden çıkarak e postanızı rahatlatabilir ve size herhangi bir katkısı olmayan yükten kurtulabilirsiniz.

10. “Hayır” Deme Stratejisi Oluşturun
Size sunulan her göreve evet demek verimli çalışmanızı imkansız hale getirebilir. Tekliflere hayır demek konusunda iyi değilseniz bu konuda kendinize bir strateji oluşturmanız gerekiyor. Size en uygun yöntemi tercih ederek teklif edilen görevlerden bazılarını geri çevirebilirsiniz.

11. Şablon Dosyalar Oluşturun
Eğer dosyalama, raporlama, tablo oluşturma gibi işlemlerde her seferinde boş bir sayfa ile başlıyorsanız boşa vakit harcıyorsunuz demektir. Çalıştığınız sektöre uygun dokümanlara ve şablonlara ulaşarak bunları kullanmaya başlayın. Ya da eski dosyalarınızdaki şablonları kullanın.

12. Çalıştığınız Dosyaları Kaydedin
Daha önce hiç önemli bir dosya üzerinde çalışırken birden bilgisayarınız kapandı mı? Ya da yanlışlıkla dosyayı silmiş bulundunuz mu? Hepimiz insanız ve bu tür hataları yapabiliriz. Dosyayı geri getirmek ya da yeni baştan yazmakla vakit kaybetmek istemiyorsanız, dosyanızı sürekli kaydedin ve bir kopyasını alın. Çalıştığınız yazılımda otomatik kayıt ve kopya alma özelliği varsa bu özelliği aktif hale getirin.

13. Haberleri Takip Etmeyin
Verimli çalışmak istiyorsanız, yapmanız gerekenlerden biri de haberlerden iş vaktinde uzak durmak. Güncel konulara ilginiz olsa bile tüm haberleri takip etmenize imkan yok unutmayın. Bu nedenle haberleri iş dışındaki saatlere saklayın. Böylece verimli çalışır ve boşa vakit kaybetmezsiniz.

14. Aynı Anda Birden Çok İş Yapmayın
Aynı anda birden çok iş yapmak sanıldığı gibi verimli çalışmak değildir. Birden çok işi aynı anda bitirmeniz oldukça zor olduğu gibi ortaya çıkan sonuçlardaki kalite de ne sizi ne de ekibinizi mutlu etmez. Bu nedenle her seferinde bir işi bitirmeyi hedefleyin.

15. Kendinize İyi Bakın
İşleri bitirmek için kendinizi unuttuğunuz anlar olabilir. Ancak uzun vadede kendinizi ihmal etmek verimli çalışmanız üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bu nedenle kendinizi dinlemeyi ve kendinize iyi bakmayı unutmayın!