Üretken İnsanlar Neden Daha Mutludur?

Ofisinizde hem işlerini başarıyla tamamlayan hem de pozitif enerjisini hiç kaybetmeyen iş arkadaşlarınız var mı?

Ya da ailenizde yüzünden gülücüğün eksik olmadığı, her anı dolu dolu yaşayan bir kişi?

Peki bu kişilerin hem bu kadar üretken olup hem de böylesi mutlu olması sizi şaşırtıyor mu?

Şaşırtmasın! Çünkü üretkenlik ve mutluluk arasında büyük bir bağ var.

Bu nedenle hayatınızda olumsuzluklar baş gösterdiğinde, kendinizi mutsuz hissettiğinizde üretkenliğinizi artırarak bu durumla başa çıkabilirsiniz.
Üretkenliğin neden kişiyi daha mutlu hissettirdiğini açıklamak için üretken insanların alışkanlıklarını ve bu alışkanlıkların mutluluk düzeylerini nasıl artırdığını sizin için derledik.

Üretken İnsanlar Yapılacaklar Listesi Tutarlar
Üretken insanların yapılacaklar listesi vardır. Peki yapılacaklar listesi mutlu olmayı nasıl olumlu yönde etkiler? Yapılacaklar listesi en basit tanımıyla, gün içerisinde bitirilecek görevlerin maddeler halinde sıralanmasıdır. Kişi her görevi tamamladığında maddelerin üzerini çizerek listeden siler. Bu yöntemle, küçük ya da büyük olsun bir görevi tamamlamak kişinin mutlu olmasını sağlar. Çünkü bu maddeleri tek tek çizmek kişiye hayatta bir şeyleri başardığı hissini yaşatır.

Üretken İnsanlar Hedefler Koyar
Üretken insanların sadece günlük yapılacaklar listesi yoktur. Aynı zamanda uzun vadeli hedefleri de vardır. Kişinin uzun vadeli hedeflerinin olması ve bu yönde çalışması kendine güvenini artırır. Ayrıca uzun vadeli hedefler geleceğe dair beklentileri oluşturur, sabahları yataktan kalkmak için güzel bir neden verir. Ortada ciddi ve gerçek bir hedef olduğunda kişinin enerjisi ve mutluluk seviyesi yükselir.

Üretken İnsanlar Fazlalıklardan Kurtulur
Üretken insanlar ihtiyaç duymadıkları eşyaları hayatlarından çıkarırlar. Peki fazlalıkların mutluluğumuzla nasıl bir ilişkisi vardır? Ofisinizde ya da işinizde fazla eşyalar ekstra bakım ister. Bazen bu eşyalarla başa çıkmaya çalışmak size stres yaratabilir. Gereksiz ve fazla eşyalar araştırmalara göre kişinin sinir sisteminin aşırı uyarılmasına ve fazladan çalışmasına sebep olur. Çalışırken dikkatinizi dağıtır, suçluluk ve utanç duyguları duymanızı sağlayabilir ve bazen rahatlamanızı imkansız hale getirebilir. Bu nedenle evinizdeki ve ofisinizdeki fazla eşyaları ihtiyaç sahiplerine dağıtarak üretkenliğinizi bozmalarına engel olabilirsiniz.

Üretken İnsanlar Egzersiz Yapar
Üretken insanlar aktif bir yaşam tarzını benimsemiştir. Aktif bir yaşam ve egzersiz kişinin enerjisini artıran önemli bir alışkanlıktır. Böylece kişi gün boyu daha enerjik olur ve görevlerini tamamlamaya yönelir. Böylece kendini daha mutlu ve iyi hisseder. Günde sadece 20 dakikalık egzersizler bedeninizi kuvvetlendirirken zihninizi berraklaştırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca egzersiz yapmak mutluluk hormonlarını da harekete geçirir.

Üretken İnsanlar Zamanlarını Yönetebilirler
Üretken insanlar zamanlarını boşa harcamazlar. Her anlarını verimli geçirmeyi hedefleyerek zamanlarını yönetirler. Bu da hem üretken hem de mutlu olmalarını sağlar. Çünkü yapılacak bir çok işin olması ama zamanın buna asla yetemeyeceğini bilmek kişinin üstünde ciddi bir baskı yaratarak hem üretkenliğini hem de mutluluğunu olumsuz etkiler. Bu nedenle zamanı iyi yönetmek çok önemlidir. Günün her anını planlayarak, internet, TV ve sosyal medya gibi zamanınızı boşa harcayacağınız aktivitelerden uzak durarak hem üretken hem de mutlu bir gün geçirmeniz mümkün!

Üretken İnsanların Bir Amacı Vardır
Üretken olmak günün tüm dakikalarını meşgul geçirmek, sürekli koşturmak anlamına gelmez. Birçok maddeden oluşan yapılacaklar listesi oluşturmak üretkenlik anlamına gelmez. Üstelik doğru zaman yönetimi yapılmazsa ya da listedeki maddeler gerçekçi değilse kişinin üzerinde büyük bir stres yaratabilir. Üretken insanların üretkenliklerinde bir amaç bulunur. Tek istekleri daha çok iş bitirmek değildir. Gün sonuna gelindiğinde daha çok iş yapmış olmayı değil ellerindeki görevleri küçük ya da büyük fark etmeksizin başarmayı amaçlarlar.