Trafikte Geçen Zamanınızı Verimli Kılacak Öneriler

İşe giderken çok vakit kaybediyorum.

Trafikte geçirdiğim zamana acıyorum.

Trafikte bunca zamanı verimli bir şey için kullanmak istiyorum.

Bu cümleler özellikle büyük şehirlerde yaşayan çalışanların en sık kurduğu cümleler. Direksiyon başında ya da toplu taşımada çok zaman harcayan o kişilerden biriyseniz sizin için derlediğimiz, trafikte geçen zamanınızı verimli kılacak önerilere kulak verin.

1. Trafiği Ekranlardan Uzak Durma Fırsatı Olarak Görün
Gün boyunca bilgisayar, TV ve akıllı telefonla ne kadar zaman geçiriyorsunuz? Hiç düşündünüz mü? Trafikteki zamanı ekranlardan uzak geçirilecek bir zaman olarak görün. İşe giderken, kendi düşüncelerinizle baş başa kalmanıza engel olan ve bir anlamda kişisel dünyanızı size unutturan ekranlardan uzak kalmayı hedefleyin. Kendi iç dünyanızı ve düşüncelerinizi gözden geçirin. Kendinizle baş başa kalma fırsatını çözmediğiniz sorunlar için kullanın.

2. Zihninizi de Yolculuğa Çıkarın
J.K. Rowling’in Harry Potter kitabına ait fikri, rötarlı bir trende mahsur kaldığında bulduğunuz biliyor musunuz? İşe gelip giderken kullandığınız yol belki de sizin kişisel hayatınızda çözemediğiniz bir problemin cevabını saklıyor olabilir. Ya da size çok yaratıcı bir fikir verebilir. Direksiyon başındayken böylesi derin düşüncelere dalmak zor olsa da toplu taşıma kullanırken kendi düşüncelerinize gömülebilir, Eğer şöyle olsaydı başlıklı sorular sorarak kendinize yeni kapılar açabilirsiniz.

3. Hayatınızdaki Kişilerle Bağlarınızı Güçlendirin
Aracınızla trafikte ilerlerken yolcu koltuğunda biri oturuyor mu? Bu kişi iş arkadaşınız, çocuğunuz, eşiniz ya da ailenizden başka biri olabilir. Önce o kişinin akıllı telefondan uzaklaşmasını isteyerek, daha önce üstünde konuşmadığınız konuları açabilir, bu konularda sohbet edebilir ya da sadece susarak yanınızdaki kişinin sorunlarını dinleyebilirsiniz.

4. Dinleyerek Öğrenin
Trafikteki zamanı verimli kullanmanın en güzel ve kolay yollarından biri sesli kitaplar ve sesli derslerdir. Bu kitaplar ile ilgi duyduğunuz bir konu hakkında bilgi sahibi olabilir. Bir türlü okumaya fırsat bulamadığınız kitapları dinleyebilir, kişisel gelişiminizi destekleyebilirsiniz.