Terfi Ettiremediğiniz İyi Bir Çalışanı Nasıl Motive Edebilirsiniz?

İş yerinde tüm enerjisini ve yeteneklerini işine veren, işini sahiplenerek başarılı olan ve şirketlerini de başarıya taşıyan çalışanlar her patronun rüyasıdır. Bu tip çalışanlara çok fazla rastlamayan patronlar, bu iyi çalışanları kaybetmek istemezler. Bu tip çalışanları kaybetmemek için değerlendirme zamanı geldiğinde çalışana ya bir maaş artışı ya da bir terfi sunarlar. Peki maddi durum ya da şirketinizde hali hazırda var olan pozisyonlar çalışanınıza maaş artışı ya da terfi sunmaya uygun değilse ne yapmalısınız? Konya Kurumsal Psikolog olarak iyi çalışanınızı elinizden kaçırmamanız için yapabileceklerinizi bir araya getirdik.

Nedenleri Şeffaf Bir Şekilde Paylaşın
Bazı çalışanlarımız ne kadar iyi olursa olsun, elimizdeki bazı nedenlerden ötürü onu istediğimiz gibi terfi ettiremeyiz ya da zam, prim gibi seçenekler sunamayız. Bu da bizim suçluluk ya da utanç hissetmemize neden olabilir. Bu aşamada yapacağımız en faydalı şey çalışanımıza karşı, şirket değerlerine ve gizliliğine zarar vermeden, nedenleri anlatmaya gayret etmek olacaktır. Böylece çalışanınız kendini aldatılmış hissetmez ve aidiyeti zedelenmez.

Sorular Sorun
İyi bir çalışanın emeğinin hakkını vermenin en iyi yolu bir terfi ya da maaş artışından geçiyor olabilir. Ancak bazı çalışanlar farklı beklentiler içinde olabilir. Örneğin bir projenin başına geçmek, kendi sınırlarını zorlayacak yeni bir görevde yer almak gibi istekleri olabilir. Bu nedenle, çalışanınızın iş yerinde ne gibi şeyler istediğini ve nelerden keyif alacağını ona sorun ve bu yönde hareket edin.

Onları İstedikleri Şekilde Sunun
Birçok insan, daha iyi bir unvan ve terfii, toplum içerisinde nasıl görüneceğini düşünerek ister. Kişilerin insanlar arasında nasıl göründüğü, nasıl sunulduğu önemlidir. Bunun için titre ve unvana önem verenler düşündüğümüzden çok daha fazladır. Çalışanınızı onore etmek için toplum içinde nasıl görünmek ve topluluğa nasıl sunulmak istediklerini gözlemleyin. Ona bu unvanı vermekten çekinmeyin.

Onlara Sahip Çıkın
Çalışanlarınızın gerçekten bir terfi ya da maaş artımına ihtiyaç duyduklarını, bunu gerçekten hak ettiklerini düşünüyorsanız onlar için savaşın. Minicik bir artışı bile başarmanız, çalışanınızın size olan güvenini ve şirkete duyduğu aidiyeti artıracaktır. Çalışanlarınızın hak ettiğini düşündüğünüz iyileştirmeleri yapmak için her kapıyı zorlayın, yeni yollar aramaktan çekinmeyin.