Şirketiniz İçin Mükemmel Çalışanı Seçmenizi Sağlayacak 10 İpucu

Özellikle küçük ölçekteki şirketler için başarının anahtarı doğru çalışanı bulmakta saklıdır. Şirketinizi temsil edecek uzun bir süre sizinle çalışacak ve şirketinize bağlı olacak çalışanı seçmek için bu 10 ipucuna mutlaka göz atın.

1. En İyi Değil En Uygun Aday

Adaylar arasından en iyi olanı değil, sizin iş tanımınıza en uygun kişiyi seçin. Kişinin yerine getirmesini beklediğiniz işle ilgili açık uçlu sorular, yazılı sorular, problem çözme egzersizleri ile çalışan adayınızın işine uygun becerilere sahip olup olmadığını anlayabilirsiniz.

2. Dürüstlük ve İş Ahlakı

İşe alacağınız adayın dürüstlüğü hayati önem taşır. Kimi zaman şirketinizin yıllarca uğraş verilerek kazanılan saygınlığı, dürüst olmayan bir çalışan yüzünden sadece bir günde yerle bir olabilir. Ayrıca sağlam bir iş ahlakına sahip bir çalışan etrafındaki diğer çalışanların iş ahlakını da olumlu yönde etkiler.

3. Motivasyon

Çalışanlar maaş almanın ötesinde iyi bir iş çıkarmanın motivasyonuna da sahip olmalıdır. Çalıştıkları pozisyona, şirketin bulunduğu sektöre ilgilerinin olmasının yanı sıra, iş tanımlarının ötesinde şeyler yapmaya da istekli olmaları önemlidir. Çalışanlarınızın motivasyonlarını artırmak için yapabileceğiniz şeyler elbette var. Ancak kişinin belli miktar da olsa içten gelen bir motivasyonu olması onu ve şirketinizi başarılı kılar.

4. Yetenek

Karmaşık ve değişken durumlar karşısında, yeni düşünceler üretme kapasitesine sahip yetenekli çalışanları belirlemek ve bir araya getirmek oldukça önemlidir. Bu yetenekteki kişiler genellikle iş performansını artırmak için yenilikçi fikirlere sahiptirler.

5. Yüksek Performans

İyi çalışanlar kendilerine verilen işte en yüksek performansı gösteren kişilerdir. Bu çalışanlar, atandıkları görevde hem kendilerini hem de çalışma arkadaşlarını en iyi performansı göstermek için zorlar ve yüksek kalitede ürün ya da hizmetler ortaya koyarlar.

6. Girişkenlik

Bağımsız ve girişken bir şekilde düşünebilen ve çalışabilen kişileri işe almaya gayret edin. Sürekli gözetim, teftiş ve rehberlik isteyen çalışanlar hem üretkenliğinizi hem de iş kalitenizi düşürür. Unutmayın!

7. Kurallara Uyum

İyi bir çalışan, yöneticilerine, iş arkadaşlarına ve müşterilere karşı kabul edilebilir kurallar çerçevesinde çalışır. Kurallara uymayan çalışanlar ise diğer çalışanları da kurallara uymama konusunda olumsuz etkiler. Bir iş yeri, sürekli geç kalan, kalitesiz ürün ve hizmet üreten, müşterilere uygunsuz davranan hiçbir çalışanı tolere edemez.

8. İş Kültürü

Şirket ya da kurumunuzun yarattığı iş kültürü ve sahip olduğu vizyonu benimseyecek çalışanları işe almak çok önemlidir. İşe alım mülakatında adayınıza uygun sorular sorarak kişiliği ve işinize bakış açısı hakkında daha çok şey öğrenmeye çalışın. Böylece küçük ölçekli işinizi geleceğe taşıyacak bir çalışana sahip olabilirsiniz.

9. Uyum

Unutmayın, küçük ölçekli iş yerinde işini iyi yapan çalışanlardan oluşan bir takıma ihtiyacınız vardır. Mülakat esnasında adayınızın diğer ekip arkadaşları ile iyi anlaşıp anlaşamayacağını, takım oyuncusu olup olamayacağını, kendi iş tanımında olmasa bile ihtiyaç duyduğunda iş arkadaşına yardım edip etmeyeceğini belirlemeye yönelik sorular sorun.

10. İnanç

İyi bir çalışan sizin ve işinizin elçisi olmalıdır. İşe ve size inanmalı, sizi savunmalı, heyecanlı ve hevesli olmalıdır. İşine tutkuyla bağlı çalışanlar bu tutkuyu diğer çalışanlara da bulaştırır.