Şirket Kültürü Nedir ve Neden Önemlidir?

Şirket kültürü tabiri, özellikle kurumsallaşma süreçlerinde ve kurumsal başarının tanımlanmasında sıkça karşımıza çıkan bir kavram. Peki şirket kültürü ya da kurum kültürü nedir? Şirketler için neden önemlidir?

Şirket kültürü, en kısa tanımıyla bir şirketin ya da kurumun kişiliğidir. Çalışanların içinde bulunduğu ve çalıştıkları ortamı tanımlamayı sağlar. Şirket kültürü; çalışma ortamı, şirket misyonu, şirket değerleri, şirketin etik anlayışı, şirket beklentileri ve hedefleri gibi birden çok elementten oluşur.

Bazı şirketlerde ekip çalışması ve çalışanların her aşamada ve statüde katkısı öne çıkarken bazı şirketlerde daha geleneksel ve resmi bir çalışma ortamına rastlanabilir. Bazı şirketlerde ise daha sıradan bir çalışma ortamı, birçok kural ve yönetmelik bulunabilir.

Günümüzde ilginç şirket kültürü örneği olarak başta Google olmak üzere yeni nesil şirketler verilebilir. Google dünyanın en büyük şirketlerinden biri olmasına rağmen, çalışma ortamı küçük bir şirket gibidir ve resmiyetten uzak bir atmosfere sahiptir.

Şirket Kültürü Neden Önemlidir?
Şirket kültürünün en büyük önemi çalışanların üstündeki etkisidir. Şirket kültürü ile çalışanların, iş yerinde zaman geçirmekten ve burada bulunmaktan duyduğu memnuniyet ve istek artabildiği gibi olumsuz olarak da etkilenebilmektedir. Kişi kendisine ve çalışma stiline uygun olmayan bir şirket kültüründe ne kadar yetenekli olursa olsun kendini gösteremeyebilir.

Örneğin kişi bağımsız çalışırken daha üretken ve verimli olabiliyorsa ancak şirket kültürü takım çalışmasını benimsemişse kişi gereken başarıyı yakalayamayabilir. Çalışma ortamında kendini mutlu hissetmeyebilir.

Geleneksel yönetim tarzının hakim olduğu şirket kültüründe, kişiye iş tanımı detaylı bir şekilde yapılır. Bu tür iş yerlerinde terfi almanın veya başka bir alana transfer olmanın bazı sınırları ve kuralları vardır. Bunun dışındaki yaklaşımlar hoş görülmeyebilir. Ancak daha rahat ve geleneksellikten uzak iş yerlerinde kişinin, çalıştığı alanı değiştirmesi, yeni projeler için öne çıkması ve kendini gösterebileceği fırsatlar yakalaması daha kolay olabilmektedir.

Şirket kültürünün net bir şekilde ifade edilmesi iş verenler için de çok önemlidir. Çünkü iş verenler, şirket kültürüne uygun çalışanları işe alabilir. İşe alım esnasında çalışanın şirkete uyum sağlayıp sağlayamayacağını anlayabilir. Geleneksel yönetim kalıplarına alışık bir çalışan, ekip çalışmasının merkezde olduğu, hiyerarşinin çok söz konusu olmadığı şirketlere uyum sağlayamayabilir. Ya da daha önce hep rahat organizasyonlarda görev almış çalışanlar, geleneksel ve kuralların hakim olduğu şirket kültürüne ayak uyduramayabilir.

Şirket Kültürü Nasıl Anlaşılır?
İş arama süreçlerinde şirket kültürünün sizin için uygun olup olmadığını anlamak ve buna göre adımlar atmak büyük önem taşır. Peki bir şirketin sahip olduğu kültür nasıl anlaşılır?

- Şirket kültürünü anlamak için teknolojiye başvurun ve şirketin web sitesini kontrol edin. Özellikle “Hakkımızda” kısmı, şirketin kültürünü anlamanız için size çok yardımcı olacaktır. Şirketin değerlerini ve misyonunu gözden geçirmek, işin sizin için uygun olup olmadığına dair ipuçları verir.

- Web sitesini ziyaret etmek dışında şirketin faaliyetleri ile ilgili internet üzerinden araştırmalar yapmak da size şirket hakkında fazlasıyla bilgi verecektir.

- Eğer iş başvurusunda bulunacağınız şirkette çalışan birine ulaşabiliyorsanız kafanızdaki birçok sorunun cevabına da ulaşabilirsiniz. Şirkette tanıdığınız birini bulabilmek için LinkedIN gibi internet siteleri size yardımcı olacaktır. Elbette her şirket çalışanı ile konuşmamalı, gerçek hayatta da tanıdığınız birinin ismine rastlarsanız sorularınızı onunla paylaşmalısınız.

-İş başvurusu esnasında sadece iş verenler değil, adaylar da soru sorabilir. Bu nedenle iş başvurusuna gittiğinizde, doğru soruları iş verene ya da İK departmanına sorabilirsiniz. Şirket kültürünü nasıl tanımlıyorsunuz sorusu bile birçok cevabı almanızı sağlayacaktır.