Seyahat Ederken Çalışmayı Kolaylaştıran Taktikler

Hepimiz çalışıyor ve bu çalışmanın sonucunda daha fazla seyahat edip, daha fazla tatil yapmak istiyoruz. Elbette bu durum, herkes için mümkün değil. Seyahatte iken işlerimizin doğru yürüdüğünden emin olmadığımız için tatilleri erteliyor, hayalimizdeki seyahate bazen çıkamıyoruz.

İşte bu nedenleri göz önüne alarak, seyahat ederken çalışmayı kolaylaştıran taktikleri sizler için bir araya getirdik.

 

Planlama, Planlama, Planlama

Tatildeyken işleri yürütmek istiyorsak ilk yapmamız gereken şey kuşkusuz ki planlama. Tatile kaç gün için çıkacağımızı belirledikten sonra, bu süreçte iş planımızda tamamlanması gereken şeylerin bir listesini yaparak işe başlayabiliriz. İş planımızın ne kadarını tatile çıkmadan önce tamamlayabileceğimizi hesaplamak, tatilde hangi gün nasıl bir çalışma ile iş planını gerçekleştirebileceğimizi bilmek ilk adımlar. Ardından bu plana uygun olarak tatilimizi de planlamalıyız. Örneğin tatilde 3. gün mutlaka interneti olan bir yerde bulunmamız gerekiyorsa ya da online bir görüşme yapacaksak, tatilimizi de buna göre planlamalı, internet ulaşımının kısıtlı olduğu lokasyonları tatilin diğer günlerine saklamalıyız.

 

Dış Kaynaklara Teslim Etmek ve Yetkilendirmek

Bazı kişiler, tüm işlerini internet üzerinden yürütebilirken, bazılarımız da bu kadar şanslı olmuyor. Bu nedenle toplantılar, gönderimler ya da kontroller gibi durumlarda birebir bulunmak gerekiyor. Eğer bu görevler için başkalarından yardım alabilecekseniz tatile çıkmadan önce bunu planlayın. Gönderimlerin, kontrollerin yetkilendirmesini bir başka iş arkadaşınıza verin. Ya da dış kaynakların çözebileceği sorunlar için şirket içi ya da dışındaki uzmanlardan yardım alın.

 

Otomasyon

Sürekli mailleri cevaplamanız gereken bir işiniz olabilir. Ancak insan tatilde her an bilgisayarına yapışık yaşayamaz. Bu nedenle otomatik mesajlardan ve uygulamalardan yardım alın. Örneğin günün ilk saatlerinde ve akşam üstleri mail cevaplarınızı yazmak için vakit ayırın. Bunun dışında tüm gelen maillere bu saatlerde döneceğinize dair birer otomatik bilgi maili gitmesini sağlayın.