Satışlarınızı Artıracak Psikolojik Teknikler

Satış tekniğini geliştirmek isteyen profesyoneller için birçok yol bulunuyor!
Başarılı satış sunumları hazırlamak, uygun fiyat teklifleri sunmak bu yollardan birkaçı. Satış profesyonellerinin bulunduğu sektöre, ürüne ya da hizmete göre değişim gösteren teknikler de mevcut. Ancak insan psikolojisini temel alan tüyolar hemen her tür ürün ve hizmetin satışında başarı getiriyor. Satışlarınızı başarıya taşıyacak psikolojik temelli teknikleri sizin için bir araya getirdik.

1. İlk İzlenimlere ve Duygulara Odaklanın!
Beynimiz karar verirken mantıktan önce duyguları göz önüne almaya meyillidir. Bu nedenle ürün ya da servisinizin olası müşteriniz üzerinde yaratacağı ilk izlenim ve duygu büyük önem taşır. Ürün ya da hizmetinizle ilgili gerçekleri dile getirmeden önce müşterileriniz üzerinde güzel bir duygu bırakmaya gayret edin.

2. Bilişsel Çelişki Kavramını Satışlarınız İçin Kullanın!
Sosyal psikolojinin kavramlarından biri olan bilişsel çelişkiyi satış yaparken kullanabilirsiniz. Bilişsel çelişkide, kişinin tutum ve davranışları birbiriyle çelişkili olduğunda birey tutum ve davranışları arasında denge yaratmaya çabalar. Örneğin kişi sizin ürün ya da hizmetinizi almaya bir kez karar verdikten sonra, gelecekte bu fikrinden şüphe etse bile, bir söz verdiği için muhtemelen anlaşmadan vazgeçmeyecektir. Bu nedenle müşterilerinizi ne kadar erken ikna ederseniz o kadar iyi sonuçlar alacağınızı unutmayın.

3. Sosyal Bir Varlık Olmayı Avantaja Dönüştürün!
İnsanlar sosyal varlıklardır. Birbirilerinin düşünce ve deneyimlerinden etkilenirler. Bu özelliği satışlarınızı artırmak için kullanabilirsiniz. Satış yapmak istediğiniz müşterilerinizle, daha önce ürün ya da hizmetinizi kullanan ve fayda gören müşterilerin fikirlerini paylaşın. Bu paylaşıma “bakın diğer müşterilerimiz neler yaşadı?” diyerek basit ve pozitif bir giriş yapabilirsiniz.

4. Rakamları Bırakıp Öykülere Güvenin!
İnsanlar istatistik bilgilerden değil, hikayelerden ve anekdotlardan etkilenirler. Çünkü daha önce de ifade ettiğimiz gibi insanların karar alma süreçlerinde için duygular mantıktan daha etkilidir. Bu nedenle tek bir müşterinizin hizmet ve ürününüzle ilgili öyküsü, vereceğiniz onca istatistik bilgilerden önemli olacaktır.

5. Baskı Kurmak Yerine Güven İnşa Edin!
İnsanlar iyi ilişkiler kurdukları ve güven duydukları kişilerin tekliflerini kabul ederken daha rahat hissederler. Bu nedenle müşterinize baskı kurmayın. Açık bir ilişki inşa ederek güvenini kazanın. Böylece sizinle güvene dayalı bir ilişki kurmalarını sağlayabilirsiniz.

6. Tersine Psikolojinin Nimetlerinden Faydalanın!
Tersine psikoloji kavramını daha önce muhakkak duydunuz. Peki bu kavramı biraz değiştirerek satışlarınızın başarısını artırmak için kullanmaya ne dersiniz? Bu teknikte tam olarak tersine psikoloji kullanılmasa da amaç müşterinizin sizi ürününüze veya hizmetinize ihtiyacı olduğuna ikna etmesini sağlamak. Müşterilerinize ürün ve hizmetinizi detaylı bir şekilde anlatıp, onların ihtiyacı olan çözüm olup olmadığını sorun. Bırakın onlar ürün ya da hizmetinize neden ihtiyaçları olduğunu size anlatsınlar. Bir diğer deyişle sizin yerinize kendilerini ikna etsinler.

7. Limitler Koyarak Satışı Hızlandırın!
Bir şeyin nadir olduğunu ya da kısa bir süre için ulaşılabilir olduğunu bilmek insanların satın alma kararını hızlandırır. Çünkü insanlar bir şey az ya da limitli ise o şeye daha çok ilgi duyar. Müşterinize elinizdeki ürünün sayı olarak limitli olduğunu ya da avantajlı fiyatların kısa bir süre sonra değişeceğini söyleyerek satın alma kararlarını olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

8. Faydaları Öne Çıkarın!
Müşterileriniz satın alma kararı verirken risklere yoğunlaşır. Bu nedenle riskleri minimuma indirmeye çalışın ve ürün ya da hizmetinizin faydalarını öne çıkarın. Onlara sunduğunuz hizmetin, onlara kazandıracağı zaman, para ve iş gücünün altını çizin. Risk olarak görülen şeylerin aslında uzun vadede onlara sağlayabileceği faydaları da açıkça paylaşmayı unutmayın!