Patronunuzun Bir Zorba Olduğunu Gösteren 6 İşaret

İşyeri birden çok sorumluluğu aynı anda yerine getirmemizi gerektiren bir alan. Bu sorumluluklar içerisinde, görevlerimizi uygun ve doğru bir şekilde yerine getirmek, yaklaşan teslim tarihlerinin stresi altında işi tamamlayabilmek, iş arkadaşları ve müşterilerle etkin sosyal ilişkiler kurabilmek gibi birçok nokta bulunuyor. Tüm bu yükün yanı sıra, patron ile ilişkimizde de profesyonel ve saygılı bir iletişimi devam ettirmek gerekiyor. Ancak elbette çalışan patron ilişkisi de bazen istendiği gibi gitmiyor. Bazı patronlar, çalışanlarının kapasitesini zorlarken bazı patronlar ise daha çok zorba biri gibi davranıyor. Peki sizin patronunuz sadece zor biri mi? Yoksa gerçekten zorba biri mi? Bu sorunun cevabını öğrenebilmeniz için zorba bir patronun olası özelliklerini sizler için derledik.

 

Sözel Taciz

Patronunuz sizi diğer çalışanlar ve müşteriler önünde küçük düşürecek şekilde konuşuyorsa, sürekli size bağırıyor, küfrediyorsa ve adil olmayan yorumlar ve eleştirilerde bulunuyorsa bir zorba olduğunu söyleyebiliriz.

 

Tehdit Etmek

Zorba patronlar, çalışanlarının üzerinizde güç sahibi olduğunu göstermek için onları sürekli işten kovmakla tehdit eder, tehdit eder şekilde bakışlar atar ve kişisel alanlarını işgal ederler.

 

Yeterliliği ve Bağlılığı Sorgulamak

Zorba özelliklere sahip bir patron, sürekli olarak çalışanlarının yeterliliğini sorgular. Onların fikir ve düşüncelerini eleştirir. Bunu da hem herkesin önünde hem de baş başayken yapmakta sakınca görmez. Uzun saatler çalışmanızı ve kişisel hayatınızdan sürekli fedakarlık yapmanızı isteyerek aksi durumlarda sizi işinize bağlı olmamakla suçlar.

 

Özel Hayata Karışmak

Bazı patronlar çalışanlarının özel hayatını takip eder. Özel konuşmalarını dinler, maillerini açar hatta iş yerindeki özel eşyalarınızı karıştırmaktan çekinmezler. Bu davranışların altında çalışanlarına karşı kullanmak için malzeme biriktirmek gibi bir amaç da bulunabilir.

 

İşi Baltalamak

Zorba bir patron, çalışanlarının işlerini baltalamak için gerçek dışı teslim tarihleri koyabilir. Çalışanlarını başarısız kılmak için var olan projenin dışına çıkarak yeni işler ve görevler ortaya sürebilir. Ayrıca çalışanlarının başarısını engellemek için bazı önemli bilgileri paylaşmaktan kaçınarak, işlerini yavaşlatmaya çalışabilir.

 

Başarıyı Sekteye Uğratmak

Zorba patronlar genellikle çalışanlarının başarılı olmasını istemezler. Bu durumda çalışanları üzerindeki kontrolü ve gücü kaybedeceklerini düşünürler. Bunun için başarıları görmezden gelerek, çalışana ait olmayan hatalar için onları suçlarlar. Çalışanlarının her zaman suçlu ve zayıf hissetmesine gayret ederler.