Müşterilerinizi İşinize Bağlı Kılacak 5 Önemli Adım

Size ve markanıza yeni müşteriler kazandırmaktan daha zor bir şey varsa o da; var olan müşterilerinizi elinizde tutmaktır.
Müşterilerinizin işinize bağlı kılmanın püf noktalarını bir araya getirdik.

1. Müşterilerinizi Yakından Tanıyın
Müşterilerinizi markanıza aşık etmek için onlar hakkında olabildiğince çok şey öğrenmelisiniz. Onların ihtiyaçlarını anlayabilmek için pazarlama analizi oldukça önemlidir. Bu analiz sayesinde onların isteklerini, ihtiyaçlarını, ilgi alanlarını ve demografik bilgilerini elde edebilir, bu bilgileri markanızı geliştirmek için kullanabilirsiniz.

2. Sabırlı Olun
Müşterileriniz her zaman ürünlerinizi ve servisinizi sevmeyebilirler. Bir müşteri bazı şikayetlerle kapıda belirdiğinde onu duymazdan gelmek kolay olabilir. Ama bu size sadece müşteri kaybettirecektir. Onu duymazdan gelmek yerine sabırla dinleyin ve sorununu çözmeye çalışın. Sabırlı olmazsanız başarılı olamazsınız. Unutmayın!

3. Kişisel Yakınlık Kurun
Müşterilerinizin de tıpkı sizin gibi bir insan olduğunu unutmayın. Onlarla tıpkı bir arkadaşınızla iletişim kurduğunuz gibi iletişim kurun. Eğer müşterilerinizle birebir ilişki kuramayacağınız bir iletişimiz varsa yine de kişisel yakınlık içeren dokunuşlar yapabilirsiniz. Mesela otomatik cevaplar ve mailler göndermeyin. Kişiye özel mailler atmayı deneyin.

4. Özel Teklifler Yapın
İnsanlar indirimleri, kampanyaları ve özel teklifleri çok sever. Bir alana bir bedava, ikinci alımda indirim gibi özel teklifler müşterilerinizin sahip oldukları para ile daha çok satın alabildiklerini görmeleri açısından önemlidir. Yıllık hedeflerinizi gözeterek özel teklifler oluşturmaya gayret edin.

5. İletişimde Kalın
Müşterilerinize karşı şeffaf olun. İşinizle ilgili gelişmelerden haberdar olmalarını sağlayın. Bunun için bilgilendirme mailleri ve SMSleri kullanabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız heyecan verici değişimleri onlarla paylaşın. Böylece aynı heyecanı onların da yaşamasını sağlayabilirsiniz.