Kurumsal psikoloji nedir? Neyi amaçlar?

Psikoloji hayatımızın her alanında, insanı, ruh sağlığını ve toplumu iyileştirmek amacıyla kullanılan bir bilimdir. Birçok alanda kullanılan bu bilim özellikle son yıllarda kurumsal firmalarda da kendine uygulama alanı bulmaktadır. Kurumsal psikoloji nedir sorusuna verilecek cevap, kurum ve kuruluşlarda çalışan insanları ve bu kurumları daha etkin bir hale getirmenin yollarını araştıran bilim olacaktır. Uygulamalı bir bilim olan kurumsal psikolojinin amacı öncelikle insanın potansiyelini göstermesi, sağlıklı bir şekilde çalışarak üretmesi ve tabi ki iş yaşamını iyileştirmektir. 

 

Kurumsal psikolojinin hedefleri kısaca insanların davranış, düşünce ve duygularını ele alan bir bilimin, hem kişilerin hem de çalıştıkları kurumların daha verimli ve sürekli şekilde çalışabilmesi, potansiyellerini ortaya koyarak performansını yükseltmesi olarak sıralanabilir. Kurumsal psikoloji faydalı mıdır sorusu sıkça akla gelmektedir. Öncelikle bu konu kulağa ne kadar yeni gelse de birçok kurum ve kuruluş uzun yıllardır kurumsal psikolojiye önem vermekte, kurumlarının başarısı için bu alanda uzmanlaşmış kurumsal psikologlar ile çalışmaktadır. 

 

Kurumsal psikoloji hizmeti alan şirketlerde gözlenen değişiklikler, işe alımlarda yaşanan başarı oranı, çalışanların şirkete olan aidiyetlerinin artması, her pozisyondan çalışanın üretkenliğinin çoğalması ve kurumların maddi manevi kazanç sağlaması olarak sıralanabilir. Tüm bu kazanımlar göz önüne alındığında, özellikle yurtdışındaki dev şirketlerin ve vizyoner iş insanlarının kurumsal psikoloji hizmeti almaları şaşılacak bir durum değildir.

 

Kurumsal psikoloji desteği kişileri birey olarak ele alırken, organizasyonlardaki ilişkileri, bir kurum ya da kuruluşun var olan potansiyellerini de sorgular. İş yerinin verimli olmasının yollarını araştırırken, bireylerin iş yeri ve işiyle olan ilişkilerini iyileştirmeyi, kişilere motivasyon sağlamayı amaçlar. Çalışanların arasındaki ilişkileri iyileştirmenin yanı sıra yöneticiler ve liderler için danışmanlık hizmeti de sunar. Kurumlarda yönetici ve lider kalitesinin tüm kurumu ne şekilde etkilediği düşünülürse bu hizmet de oldukça hayati önem taşır denebilir.

 

Kurumsal psikolog ne yapar sorusuna cevap vermek için psikologların çalışma prensiplerini hatırlamakta fayda vardır. Bir psikolog ilk önce danışanını tanır. Onun yaşadığı sorunu teşhis eder. Bu sorunu adlandırıp, tüm detayları ile tanımladıktan sonra sıra nedeni bulmaya gelmiştir. Psikolog bu kez nedeni net bir şekilde ortaya koyar. Nedenler ortaya çıkınca, sıra tedaviye gelir. Probleme neden olan sebebi ortadan kaldırmak ya da bu nedenle ilgili pozitif bir bakış açısı bulmak kişinin iyileşmesinde önemli adımlardır.

 

Kurumsal psikolog tam da yukarıda anlatıldığı gibi kurum ve kuruluşta yürümeyen, aksayan noktaları tespit eder. Ardından bu tespitlerinin nedenlerine eğilir. Daha sonra bu nedenleri ortadan kaldırmak, kaldırılamıyorsa etkilerini en hafif hale getirmek için çözüm yolları sunar. Örneğin bir iş yerinde müşteri memnuniyeti bir türlü sağlanamamaktadır. Müşteri ilişkileri ciddi sorunlar yaşamaktadır. Kurumsal psikolog bu sorunu incelediğinde bu departmanda çalışanların motivasyonlarının düştüğünü bunun da performanslarına yansıdığını tespit eder. Ardından çalışanların şirketteki motivasyonlarının düşme nedenlerini araştırır. Çalışma ortamlarının olumsuz çevresel etkilere sahip olduğunu ve çalışanların gerekli eğitimleri almadıkları için kendilerini yetersiz hissettiklerini tespit eder. Bunun için kurum yönetimine çözümler sunar. Çalışanların çevresel faktörlerinin iyileştirilmesi, mesleki anlamda ilerlemelerini sağlayan eğitimlerin verilmesi ile motivasyonları yükselecek ve bu da performanslarını yükselterek müşteri ilişkilerini daha profesyonel ve başarılı bir şekilde yürütmelerini sağlayacaktır.


Yukarıda bahsi geçen senaryo gibi binlerce durum söz konusu olabilir. İnsanların ruh durumunun ve insan ilişkilerinin başarıyı birebir etkilediği kurumlarda bu senaryoları çözüme ulaştırmak için kurumsal psikolojik destek almak büyük önem taşır. Konya kurumsal psikolog tavsiyesi konusunda yardıma ihtiyaç duyanlar, bu alanda profesyonel olarak çalışan Psikon Terapi’den destek alabilirler.