Küçük Ölçekli Şirketler İçin İnsan Kaynakları Uzmanlarından İpuçları

Bir iş yerinde hemen her şeyin başlangıç noktası insan kaynaklarıdır. Şirketinizi birkaç kişi kurmuş olsanız da onun ilerlemesi ve gelişmesi için işe aldığınız kişilerin becerileri, eğitimleri ve aidiyetleri çok önemlidir. İşe alınan bireylerin motivasyonlarını sürekli kılabilmek, kurum için hayatidir. İnsan kaynakları yönetimi, bir şirketin kısa sürede çok büyük başarılar yaşamasına neden olabilirken, iyi planlanmış ve kurulmuş bir şirketin başarısız olmasına da sebep olabilir. Peki doğru insan kaynakları yönetimi nasıl yapılır? İnsan kaynakları konusunda, yöneticiler nasıl hareket etmelidir? Bu konu hakkında 10 faydalı ipucunu sizler için bir araya getirdik.

Sağlıklı Bir Geri Dönüş Modeli Kurun
Çalışanlarınıza verdiğiniz geri dönüşler hem kurumunuzun hem de çalışanınızın gelişimi için büyük önem taşır. İnsan kaynaklarının, kişisel ve kurumsal gelişimi sağlamak için kişiye özel geri dönüşler yapması, yapıcı bir dil kullanması gerekir. Olumlu ve olumsuz geri dönüşler ve değerlendirmeler, bireylerin başarılarına etki edecektir. Olumlu geri dönüşlerde bireylere notlar, e postalar ya da bir kahve eşliğinde tebrikler iletilebilir. Olumsuz geri dönüşlerde ise kişinin gelişimi esas alınmalı, hatalar incelenerek, çalışanın hangi yönlerini geliştirmesi gerektiği net bir şekilde ortaya konularak, bu konuda gerekli eğitimleri alması için yönlendirilmelidir.

Milenyum Kuşağına Karşı Önyargılı Olmayın
Günümüzde iş dünyasında milenyum kuşağı ile ilgili birçok mit dolaşıyor. Bu mitleri kulak ardı edin ve önyargılarınızı rafa kaldırın. Milenyum kuşağı olarak adlandırılan neslin de tıpkı diğerleri gibi işlerine kendilerini verdiklerini, aidiyet hissettiklerini, öğrenmeye ve kazanmaya açık olduklarını, kendilerini ifade etmekte zorlanmadıklarını kabul ederek işe başlayın. Her kuşak gibi bu kuşağında farklı özellikleri olabileceğini ancak herkesin aynı olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Yeni İşe Başlayanları Eski Çalışanlarla Bir Araya Getirin
Yeni işe başlayan kişilerin, çalışma ortamlarına alışmaları ve kurumsal kültürü öğrenmeleri uzun zaman alabiliyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için yeni işe başlayanlar ile eski çalışanların ortak projelerde yer almasına olanak sağlayın. Böylece, yeni işe aldığınız kişi, işine, iş arkadaşlarına ve kurumun hedeflerine daha kolay uyum sağlayacak ve kendini yalnız hissetmeyecektir.

Kişilik Testlerini Unutmayın
Her insan farklı bir kişilik taşır ve bu onların iş yerinde gösterdikleri performans üstünde tahmin edilenden daha büyük bir etkiye sahiptir. Bir kişiyi işe alırken ona profesyoneller tarafından kişilik testi uygulanmasını sağlamak, kişinin yerleştirileceği pozisyona uygun olup olmadığını anlamanızı sağlar. Ayrıca, kişinin performansını yükseltmek için hangi araçları kullanmanız gerektiğini size söyleyecek olan şey de yine kişilik testleridir.

Performans Yönetim Araçlarını Kullanın
İnsan kaynaklarının kullanabileceği birçok farklı yazılım bulunuyor. Bu yazılımlar arasından şirketiniz ve sektörünüz için en uygun olanı tercih ederek, çalışanlarınıza anlık geri dönüşler sunabilir, performansını takip edebilir, yeni hedefler koyabilirsiniz. Bu yazılımlar kurumunuzun başarısını ve verimini takip etmenizi de kolaylaştıracaktır.

Her Şeyi Belgeleyin
Kurumunuzda ciddi bir arşiv kültürü oluşturmak, hem çalışanlarınızla hem de müşterilerinizle olan ilişkilerinizde kurtarıcı olacaktır. En ufak belgeleri bile arşivleyin. Her çalışana özel bir arşiv sistemi oluşturun. İleride yaşanabilecek pürüzlerde bu arşivleri inceleyerek problemleri çözmek için doğru stratejileri oluşturabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Danışmanı Tutun
Küçük ölçekli bir şirket olarak insan kaynakları konusunda kafa karışıklığı yaşadığınız zamanlar olabilir. Bu durumda kurumsal psikoloji alanında hizmet veren insan kaynakları uzmanlarından danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Danışmanlar, sizi, kurumunuzu, hedeflerinizi ve çalışma alanınızı göz önünde bulundurarak, işe hangi özelliklere sahip kişileri almanız gerektiği konusunda fikirler verebilir, var olan çalışanlarınızın performansını iyileştirmek için fikir ve öneriler sunabilirler.

Konya kurumsal psikoloji konusunda destek aradığınızda bize ulaşabilir, alanında uzman kadromuzla şirketinizin büyümesine katkı sağlayabilirsiniz.