Kendini Gerçekleştirmek İçin 7 Faydalı Adım

Kendini gerçekleştirmek tanımıyla sıkça karşılaşıyor olabilirsiniz. Peki kendini gerçekleştirmek nedir? Kendini gerçekleştirme kavramını ilk kez Maslow kullanmıştır. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde piramidin en üst noktasında bulunur. İhtiyaçlar hiyerarşisinin ilk basamağında fizyolojik ihtiyaçlar bulunur. Bu ihtiyaçlar daha çok beslenme, barınma gibi fiziksel ihtiyaçları kapsar. Bu ihtiyaçları karşılanan kişi bu kez bir üst basamaktaki güvenlik ihtiyacına gereksinim duyar. Bu da kişinin dış etkilerden ve tehditlerde korunarak kendini güvende hissetmesini işaret eder. Fiziksel ve güvenlik ihtiyacı karşılanan kişi bu kez piramidin 3. basamağında bulunan ait olma ve sevgi ihtiyacını karşılamak ister. Bu genellikle aile, arkadaş ve romantik ilişkileri tanımlamaktadır. Piramidin 4. basamağında saygı ihtiyacı yer alır. Kişi çevresinden saygı görmek ve kendine güvenmek ister. Tüm bu ihtiyaçlar belirli düzeylerde karşılandıktan sonra kişi piramidin en üstünde yer alan kendini gerçekleştirme ihtiyacını duymaya başlar.

Kendini gerçekleştirme ihtiyacında kişi hayattan ne istediğini, neyi başarmak istediğini anlamak ve bu istekleri tamamlamak ister. Maslow’a göre herkes bu aşamada farklı yöntemler benimseyebilir ve herkesin kendini gerçekleştirme ihtiyacını karşılamayı sağlaması beklenmez. Günümüzde kendini gerçekleştirme kişinin mutlu ve tam hissetmesi olarak ele alınmaya başlanmıştır.

Kendini gerçekleştirmek birkaç adım ya da kısa bir sürede ulaşılacak bir nokta değildir. Zaman ve tutarlılık ister. İşe kendinizi mutlu edecek ve size kendinizi gerçekleştirme konusunda ön ayak olacak adımlarla başlayabilirsiniz. İş dünyasının karmaşası ve sorumlulukların meşguliyeti altında kendinizi mutlu ve tam hissedemiyorsanız kendini gerçekleştirmek için bu faydalı adımları izleyebilirsiniz.

1. Etrafınızı Pozitif İnsanlarla Doldurun
Mutlu olmanın ve her zaman pozitif hissetmenin en büyük etkeni çevrenizdir. Çevrenizde negatif insanlara yer verirseniz bu kişiler sizin mutlu olduğunuz anlar üzerinde kötü etkiler bırakacaktır. Bu nedenle hayatınızın pozitif olmasını istiyorsanız negatif kişilerden uzaklaşıp olumlu tavır alan kişilere yaklaşın.

2. Başarınızı Hayal Edin
Hayatınızda kendinizi eksik hissettiğiniz ve geliştirmek istediğiniz noktalar varsa ilk önce kendinize hedefler belirleyin. İster özel hayatınız ister iş yaşamınız olsun hedef belirlemek çok önemlidir. Hedefinizi ve yol haritanızı belirlemekle kalmayın, tüm aşamaları zihninizde görselleştirin. Başarınızı bu yöntemle hayal etmek size atacağınız somut adımları gösterir.

3. Başarılarınızı Kutlayın
İşleri sadece tamamlanacak görevler gibi görmeyin. Bitirdiğiniz her iş sizin başarınızdır. Bu nedenle her başarınızı kutlayın, gerekirse kendinize küçük hediyeler ya da ödüller verin.

4. Sorumluluğu Üstlenin
Mutsuzluğunuzun sebebi olarak diğer kişileri mi görüyorsunuz? Mutsuz olmanızın sebebi eşiniz, arkadaşınız, patronunuz ya da aileniz mi? Aslında mutlu olmamızın ya da kendimizi gerçekleştirmemizin tek sorumlusu biziz. O nedenle bu tavrı bırakıp kendi mutluluğunuzun sorumluluğunu almak sizi olgunlaştırdığı gibi kendi başınızayken de mutlu olabilmenizi destekler. Kendini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırır.

5. Başkalarına Yardım Edin
Kişinin kendini gerçekleştirdiğini hissetmesinin en iyi yollarından biri de başkalarına yardım etmektir. Bu yardım, maddi olarak gerçekleştirilebildiği gibi gönüllü projelere zaman ayırmak ya da bir becerinizle sosyal projelere destek vermekle de başkalarına yardım edebilirsiniz.

6. Kendinize İyi Bakın
İşinize, sorumluluklarınıza, başkalarına ayırdığınız zaman kadar kendinizi de zaman ayırın. İşe sağlıklı bir şekilde yaşamakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme, yeterli egzersiz ve dinlenme ile ilk adımları atın. Sağlığın mutluluğun en önemli öğesi olduğunu unutmayın.

7. İyi Tarafından Bakın
Hayat herkese bazı zorluklar getirir. Zorluklarla baş başa kaldığınız süreçlerde mutlu olmak size zor gelebilir. Bu anlarda hayatınıza ve sahip olduklarınıza bakın. Şükredeceğiniz birçok şey olduğunu göreceksiniz ve bu özel şeylerin farkına varmak mutlu olmanıza ve zorlukları atlatmanıza fayda edecek.