Kariyer Yolunuzu Aydınlatacak 7 Önemli Öneri

Mutlu olmak için hangi mesleği seçmeliyim?
İşimi sevmiyorum ama ne yapacağımı da bilmiyorum.
Kariyerimi nasıl planlayacağım?
Bu cümleler toplumun büyük kesiminin aklından sıkça geçirdiği cümlelerdir. Kişiler çalıştıkları işleri sevmeseler de yola nasıl devam edeceklerini bilmedikleri için çalışmaya devam ederler. Kariyer planlarını nasıl kuracaklarını bilmezler. Hayatlarında tutku duydukları gerçek şeyi keşfetmekte zorlanırlar. Bu durumla baş etmek için kariyer yolunuzu aydınlatacak 7 önemli öneriyi sizin için bir araya getirdik.

1. İnsanlara Sorun
İnsanlarla konuşun. Arkadaşlarınız, akrabalarınız ile yaptıkları işleri, tutkularını, umutlarını ve motivasyonlarını konuşun. Mesleklerini neden sevdiklerini anlamaya çalışın.

2. Beklemeyin, Başlayın!
Kariyerinizi inşa etmek için beklemeyin. Küçük adımlarla da olsa kendiniz ve kariyeriniz için bir şeyler yapın. Örneğin, kendinize düzgün bir CV oluşturun, ilgi duyduğunuz alanlarda kariyer araştırmaları yapın, küçük de olsa mutlaka bir başlangıç yapın.

3. İlham Alın
Dünyada tutkularının peşine düşmüş, hedefine ulaşmış birçok kişi var. Bu kişilerin hikayelerine kitaplar, filmler ve belgeseller yoluyla kolayca ulaşabilirsiniz. Bu kişilerin hayatlarını inceleyin ve kendiniz ve kariyeriniz için ilham alın.

4. Uzun Bir Yolculuğa Çıktığınızı Bilin
Kariyer bir günde inşa edilmez, tutkulara bir günde ulaşılmaz. Tutkunuzu keşfetmek kısa sürse de ona ulaşmak ve başarmak uzun süre alacak. Eğer bu gerçeği kabullenirseniz, tutkularınızdan vazgeçmek yerine ona sıkı sıkıya bağlı kalırsınız.

5. Rahatınızı Bozun
Kariyerinizi rahat hissettiğiniz alanı terk etmeden inşa edemezsiniz. Bir şeye ulaşmak için sahip olduğunuz rahat alandan ayrılmanız ve isteğiniz şeye uzanmanız gerekir. Bu nedenle hiçbir şeyi riske etmeden isteklerinize ulaşamayacağınızın bilincinde olarak harekete geçin.

6. Başarısızlıkla Barışın
İlk seferde başarılı olmak büyük bir şans ve küçük bir ihtimaldir. Bu nedenle çıktığınız bu uzun yolculukta başarısızlıklar yaşayacağınızı unutmayın. Başarısızlıkların sizi hedeflerinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin.

7. Öğrenmek İçin Çabalayın
Ne kadar çok öğrenir, ne kadar çok şey bilirseniz o kadar tedbirli olursunuz. Ancak bir şeyi bilmiyor olmak sizi korkutmasın, bilmediklerinizi öğrenmek için çabalayın. Öğrenirken keyif almayı unutmayın.