İşyerinde Başarı İçin Etkili Yapılacaklar Listesi Hazırlamanın Yolları

İşyerinde birden çok sorumluluğu aynı anda gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu sorumlulukları ve iş süreçlerini doğru yönetmek için çoğu çalışanın başvurduğu yöntemlerden biri de yapılacaklar listesi hazırlamak. Bu listelerin etkin bir şekilde kullanılması ve kişiyi başarıya taşıması için bazı noktalara dikkat etmek önem taşıyor. Sizler için, işyerinde başarı için etkili yapılacaklar listesi hazırlamanın yollarını bir araya getirdik.

Gerçekçi Beklentileriniz Olsun
Yapılacaklar listesi hazırlarken aklınızda birçok sorumluluğun olduğunu biliyoruz. Ancak büyük görevlerden en ufak görevlere dek her şeyi yapılacaklar listenize koymayın. Haftalık ya da aylık yapılacaklar listesi hazırlıyorsanız elbette tüm işleri yazmak ve akılda tutmak önemlidir. Ama günlük yapılacaklar listesinde mutlaka o gün içerisinde bitirebileceğiniz kadar işi listeye yazmalı ve beklentilerinizi gerçekçi tutmalısınız.

El Oyalayan Küçük İşlere Dikkat Edin
Bir e postayı cevaplamak, bir sipariş vermek ya da bir dosyayı kontrol etmek gibi birkaç dakikada halledilebilecek küçük işleri listenize koyarken dikkatli olun. Bu küçük işleri tamamlamak bizleri mutlu etse de aslında bizi önemli ve önceliği olan işlerden uzaklaştırıyor. Asıl yapmamız gereken işleri geciktiriyor. Bu nedenle önce, hızla bitirmeniz gereken büyük işleri halledin. Küçük ve el oyalayan işleri tamamlamak için molalarınızı kullanın.

Listenizi Nerede Hazırlayacağınızı İyi Seçin
Yapılacaklar listesi yıllardır kağıt üzerinde hazırlanır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte yapılacaklar listesi özelliğine sahip birçok uygulama bulunuyor. Bu uygulamaları bilgisayarınız ya da akıllı telefonunuza indirerek gün boyu ulaşabilirsiniz. Ancak kağıt üzerinde çalışmanın, yazmanın fikirleri geliştirdiğini ve kişiyi motive ettiğini unutmayın.

Listenizi Sadeleştirmek İçin Yardım Alın
Bazen yapılacaklar listemiz inanılmaz bir derecede kalabalıklaşır. Bu durumda işler kontrol edilemez bir hale gelebilir. Bu noktada yapmanız gereken en önemli şey, yapılacaklar listenizde bulunan görevleri sınıflandırmaktır. Hangi işleri bireysel olarak yapmanız gerektiğini, hangi işlerin önceliği ve önemi olduğunu belirleyin. Başkalarının da kolaylıkla yapabileceği işler için iş arkadaşlarınızdan yardım alın.

İşleri Tamamlamak İçin Bilimden İlham Alın
Bazen yapılacaklar listemizde bir görev kafamızı karıştırır ve o işe bir türlü başlayamayız. Bu işi tamamlayamadığımız gibi, işi yarım bırakmış olmak diğer görevlerimizi yerine getirme konusunda da bize engel olur. İşte bu noktada bilimden ilham alın. Bilimsel çalışmalara göre bir işi yapmak için bir zaman seçmek ve bu zamana net olarak karar vermek o işi tamamlama başarımızı %300 oranında olumlu etkiliyor. Örneğin, “Saat 3 olduğunda ne yapıyorsam bırakacağım ve bu proje üzerinde çalışacağım” cümlesi sizi düşündüğünüzden çok daha fazla motive edecek.