İşinizi Büyütmek İçin 7 Öneri

Küçük bir girişiminiz var ve büyütmek mi istiyorsunuz?
İşimi büyütmek için neler yapabilirim diye mi soruyorsunuz?
Küçük girişim sahiplerinin işlerini büyütmek ve kar oranlarını artırmak istedikleri iş dünyasında bu soruların cevabını öncelikle çok çalışma, çok emek verme ve birçok uykusuz gecede bulmak mümkün.
Elbette bu ana faktörlerin yanı sıra bazı önerilerle stratejinizi yeniden düzenlemek de işinizi büyütmekte size yardımcı olabilir. Bu faydalı önerileri sizin için bir araya getirdik.

1. İşe Kaliteli Liderler Alın
İşinizi büyütmek istiyorsanız işe kaliteli liderler ve rehberler aldığınızdan emin olun. İyi liderler sizi, ürününüzü ya da hizmetinizi iyi bir şekilde temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda ekibinizi de motive eder. Piyasayı iyi tanıyan ve size iyi birer rehber olabilecek rehberler ise olası müşterileri belirleme ve kazanma konusunda size büyük fayda sağlayacaktır.

2. Müşterilerinizi Çoğaltın
Olası müşterilerinizi gerçek alıcılara dönüştürmek satışlarınızın ve karınızın birden çoğalmasını sağlar. Olası 10 müşteriden sadece birine satış yapabiliyorsanız, bu konudaki hedefinizi yavaş yavaş yükseltin. Müşterilerinizin isteklerini ve ihtiyaçlarını tanımlayarak, onları kazanmaya yönelik satış teknikleri geliştirebilirsiniz. Unutmayın 10 olası müşteriden sadece 1 tanesini bile satış yapmaya ikna ederseniz, her zamanki karınızı ikiye katlarsınız.

3. Zayıf Yönlerinizi Tanımlayın
Her kurumun zayıf yönleri olabilir. Önemli olan bu zayıf noktaları tespit etmektir. Satış süreçlerindeki zayıf yönlerinizi tanımlayın. Bu noktalarda nasıl iyileştirmeler yapabileceğinizi düşünerek harekete geçin. Zayıf yönlerinizi bütçeniz kapsamında nasıl iyileştirebilirsiniz, bu iyileştirmeleri yaparken ekibinizi işe nasıl dahil edebilirsiniz düşünün. Bu alandaki her iyileştirmenin satışlarınızı ve karınızı artıracağını aklınızda tutun.

4. Satışlarınızı Artırın
Satışlarınızı artırmak ilk başta kulağa zor gelebilir. Ayrıca yeni müşteriler bulmak zorlayıcı bir süreç olabilir. Bu nedenle halihazırdaki müşterilerinizin sizden daha çok ürün ya da daha sık ürün almasını sağlayacak modeller üzerine çalışın. Müşteriniz kampanyalarla ya da promosyonlarla sizden daha fazla ürün alacaksa buna göre stratejiler belirleyin. Dönem dönem bazı ürün ve hizmetlerde bu kampanya ve promosyonları öne çıkarın. Eğer müşterilerinizin satın alma sıklığını %10 artırabilirseniz, karınızın da aynı oranda artacağını unutmayın.

5. Kar Marjınızı Büyütün
Kar marjı her ürün ya da hizmet satışından elde ettiğiniz brüt kardır. Ürün ya da hizmetinizin kalitesini bozmadan fiyatlarınızı yükseltme ya da giderlerinizi düşürme fırsatlarını değerlendirin. Giderlerinizi sabit tutup, fiyatlarınızı birkaç kuruş ya da lira artırmak ya da satışlarınızı sabit tutarak giderlerinizi azaltmak gibi seçenekleri nasıl hayata geçirebileceğinizi düşünün.

6. Akıllıca Harcayın
Yeni müşteriler kazanmak küçük kurum ve kuruluşlar için zorlayıcı olabilir. Reklam kampanyaları ve promosyonlar ile yeni müşterileri kendinize çekebilir, ürün ya da hizmetinizin görünürlüğünü artırabilirsiniz. Ancak bu noktada akıllı davranmakta fayda vardır. Medya mecralarında adınızdan söz ettirmek için ciddi bütçelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle internet ve sosyal medyayı önceliğiniz olarak görün. Yaratıcı ve yenilikçi yöntemlerle daha az para harcayarak daha çok müşteri kazanabilirsiniz unutmayın.

7. Müşteri Referanslarınızı Artırın
Satış sürecinde olumlu müşteri deneyiminin yeni müşterileri etkilemekte ciddi bir etkisi vardır. Bu durumu göz önüne alarak müşteri referansı kazanmaya gayret edin. Referanslarınızı internet ve sosyal medyada görünür hale getirin. Böylece olası müşterileriniz ürün ya da hizmetinizin, önceki müşterilerinizde yarattığı memnuniyeti görerek sizinle çalışmaya daha büyük bir eğilim gösterirler. Müşteri çeşitliliğinizi ve referanslarınızı artırmak konusunda tutarlı ve istikrarlı olursanız kısa sürede katlanarak arttığına şahit olacaksınız.