İş Yerindeki Sıkıcı Görevleri Başarıyla Tamamlamak İçin 4 Faydalı Öneri

İş yerinde birden çok sorumluluk ile baş başa kalırız. Bazı sorumluluk ve görevler bizi heyecanlandırıp heves duymamızı sağlarken bazı görevler de bizi fazlasıyla sıkar. Bu durum işi uzatmamıza, teslim tarihini kaçırmamıza bile neden olabilir. İş yerindeki sıkıcı görevleri başarıyla tamamlamak için faydalı önerileri sizin için bir araya getirdik!

1. Yeni Bir Gözle Bakın
Kağıt işleri, raporlar ve daha fazlası... Her gün, her hafta ve her ay aynı şeyleri yeniden ve yeniden tekrarlıyormuş gibi hissediyor olabilirsiniz. O zaman sizi sıkan raporlama işine yeni bir gözle bakın. Her zaman dikkat ettiğiniz detaylara değil, başka detaylara dikkat edin. Gerekirse bir iş arkadaşınızdan yardım alın.

2. Sıkıcı İşleri Eğlenceli İşlerle Birleştirin
Ev işleri yaparken, telefonunuzdan sevdiğiniz bir diziyi açtığınız oluyor mu? Ya da gardırobunuzu düzenlerken, daha önce izlediğiniz bir filmi açıp fonda dinlediğiniz? Aynı şeyi iş yerindeki sıkıcı görevinizde de yapabilirsiniz. Örneğin yapmanız gereken sıkıcı işi küçük yapılabilir parçalara bölün. Her parçayı tamamladıktan sonra kendinize 5 dakikalık eğlendiğiniz bir aktivite için zaman ayırın.

3. Program Yapın
Sıkıcı görevleri art arda yapma alışkanlığınız varsa bundan hemen kurtulun. Bir gününüzü programlayın. Size ilham veren sevdiğiniz görevleri listeleyin ve yapmanız gereken sıkıcı işleri de başka bir listede bir araya getirin. Bundan sonra, görevlerinizi sevdiğiniz ve sevmediğiniz işler olarak sıralayın. Bu durum sizi motive edecektir.

4. Kendinizi Zorlayarak Yeni Şeyler Öğrenin
Sıkıcı işler aslında yapılması gereken işlerdir. Biz onlardan hoşlanmasak da sıkıcı işler aslında mesleğimizin önemli parçalarıdır. Önce bunu kabul ederek kendinizi zorlayın. Bu işleri bitirmeyi bir mücadele olarak görün ve sıkıcı görevlerinizin aslında size neler öğrettiğini ve işinize nasıl katkı sağladığını hatırlayın!