İş Yerindeki Enerji Vampirlerinden Korunmanın Yolları

İş yerindeki ilişkilerimiz genellikle enerjiyi alıp vermek üzerine şekillenir. Bazı çalışma arkadaşlarımız bize ilham olarak enerji verirken bazıları da hayat enerjimizi emer.
Bu enerji vampirlerini belirlemek ve nasıl başa çıkacağınızı anlamak biraz zaman alabilir. Bu nedenle iş yerinde potansiyelinizi tam olarak gösterememeniz ve iş yerinde mutsuz hissetmeniz de mümkündür. İş yerinizdeki vampirlerin türlerini ve onlardan nasıl kurtulabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun.

1. Mızmız Kız Kardeş
Mızmız kız kardeş adını verdiğimiz bu vampir türü sürekli konuşur, mızıldanır ve bir dinleyici kitlesi olmasına bayılır. Sürekli kendisini acındıran bu tip vampirler, çözüm bulmaktan çok şikayet etmekten hoşlanır.

Nasıl Başa Çıkarsınız?
Aranıza ciddi bir mesafe koyun. Onun şikayetlerini dinleyeceğiniz zamanı sınırlandırın. Net ve kibar bir şekilde ona sadece birkaç dakika ayırabileceğinizi ve üzgün olduğunuzu söyleyerek işinizin başına dönün.

2. Drama Kraliçesi
Bu tür vampirlerde küçücük önemsiz olaylar bir sezonluk drama dizisine dönüşebilir. Nezle olduklarında neredeyse ölürler, trafikte kaldıklarında intihar noktasına gelirler. İşlerini bu bahaneleri öne sürerek aksatırlar.

Nasıl Başa Çıkarsınız?
Sakin olun, birkaç derin nefes alın. Böylece onun anlatacağı dramatik olaylara kapılıp gitmezsiniz. Net ve kibar bir tavırla iş için bahane üretmemesini, işin önde geldiğini söyleyin.

3. Susmak Bilmeyen Şakacı
Sizin duygularınızla hiç ilgilenmeyen ve sadece kendine önem veren bu tür vampirler eğlendirici gözükseler de aslında sürekli espri yapar ve neredeyse hiç susmazlar. Siz araya bir kelime eklemek isteseniz de asla izin vermezler. Sabrınızı test ederler.

Nasıl Başa Çıkarsınız?
Öncelikle bu kişilerin sözel olmayan iletişimden anlamadıklarını bilin. Direkt konuşmalı ve konuşmalarını bölmelisiniz. Birkaç dakika dinledikten sonra kibarca, sessiz bir insan olduğunuzu ve çok konuşmadığınızı söyleyin. Bu ona çok konuştuğunu anlatacak bir mesaj olacaktır.

4. 7/24 Yardım Bekleyenler
Bu vampirler onların problemlerini çözmeniz için sürekli sizden yardım isterler. Sizi kendileri için özel bir terapist gibi kullanmaktan çekinmezler, size ait tüm boş zamanları işgal ederler.

Nasıl Başa Çıkarsınız?
Kurtarıcı rolünü üstlenmeyin. Empati gösterebilirsiniz ama ona çözüm üretmeyin. Destekleyen ve kibar bir tonla ona her şeyi kendisinin halledebileceğini ve doğru çözümü bulabileceğini söyleyin.

5. Suçlayıcı
Bu tür vampirler oldukça sinsi davranırlar. Size işleri doğru yapmadığınızı hissettirir ve kendinizi suçlu hissetmenizi sağlarlar. Sürekli olumsuz yorumlarda bulunarak sizin enerjinizi yok ederler.

Nasıl Başa Çıkarsınız?
Bu tür bir vampir sizin yöneticinizse kaçıp kurtulmak zor olabilir. Size yaklaştığı anlarda kendinizi beyaz ışıkla dolu bir koza içinde hayal edin. Bu kozanın sizi negatif yorumlardan koruduğunu düşünün. Kendinize burada güvende olduğunuzu telkin edin.

6. Şah Damarına Hedef Alanlar
Bu tip vampirler size ölümcül saldırıda bulunur. Duygu ve düşüncelerinizi önemsemeden sizin önünüze set çekerler. Yapacağınız iş için yeterince iyi olmadığınızı pat diye söyleyebilirler.

Nasıl Başa Çıkarsınız?
Bu tip vampirleri hayatınızdan olabildiğince uzak tutun. Eğer bu kişi patronunuzsa ve işinizi bırakmak istemiyorsanız bu kişinin aslında çok yara almış biri olduğunu düşünün. Size olan kabalığının aslında sizinle değil kendisi ile ilgili olduğunu bilin.