İş Yerinde Üretken Bir Ortam Yaratmanın Yolları

Üretkenlik bir iş yerinin başarısının en önemli faktörlerinden biridir. Peki üretkenlik sadece çalışanlar ve yöneticiler ile mi ilgilidir? Bu sorunun cevabı elbette ki hayır olarak cevaplanacaktır. Bir iş yerindeki kişiler kadar çevresel faktörler de başarı üstünde büyük rol oynar. Bu nedenle çalışma ortamını üretken bir hale getirmek önemlidir. Bu yazımızda iş yerinde üretken bir ortam yaratmanın yollarını sizler için bir araya getirdik.

1. İş yerinizde çok fazla gürültü var mı? İşe bu soruyu cevaplayarak başlayın. Aşırı gürültü kadar, fazla sessizlik de bazı kişilerin çalışmasını engelleyebilmektedir. Bu nedenle ofisinizde sessizliğe dair katı kurallar getirmeyin ancak dışarıdan gelen seslerin çalışma alanında bir ses kirliliğine dönmemesini de sağlayın.

2. İş yerinde çalışanlar için hem çalışma hem de dinlenme alanları oluşturduğunuzdan emin olun. Çalışanlarınızın sessiz, sakin ve steril çalışma alanları kadar, dinlenme, sohbet etme ve gevşeme alanlarına da ihtiyacı olduğunu unutmayın.

3. İş yerinin temiz ve düzenli olması konusunda titiz davranın. Dikkat dağıtıcı unsurları, fazlalıkları olabildiğince ortamdan uzaklaştırın ve çalışanlarınızın da aynı şekilde yaklaşmasını isteyin.

4. Temiz hava iş yerindeki hem fiziksel sağlık hem de ruhsal dinginlik için önemli bir faktördür. İş yerinde hava sirkülasyonunun sağlıklı olduğundan emin olun. Açık pencereler, ferahlatan kokular ve gün boyu oksijen sağlayacak bitkilerden faydalanın.

5. Çalışma alanlarındaki ışıklar çalışanları düşündüğümüzden çok daha fazla etkiler. Çalışma alanında göz sağlığına uygun bir ışıklandırmayı tercih edin. Işığın tıpkı güneş gibi ruh hali üstünde etkili olduğunu hatırlayın.

6. Çalışanlarınızın ekranlarına mavi ışık koruyucusu gibi ekipmanlar temin ederek sağlıklı bir şekilde çalışmalarını sağlayın. Ayrıca ekrana bakma süresi ve göz dinlendirme ile ilgili kısa eğitimler de verin.

7. Çalışanlarınızın kahve ve diğer ihtiyaçları için küçük molalar verebilmesine imkan tanıyın. Bu molaların üretkenliği artıracağını unutmayın.

8. Tüm günü ofis ve masa başında geçiren çalışanlarınızın verimi bir süre sonra boyun ve sırt ağrıları nedeniyle düşebilir. Bu durumun önüne geçmek için masaların ve çalışma sandalyelerinin ideal olmasına gayret edin. Ayrıca esneme ve gerilme hareketleri ile ilgili basit ve mini bir eğitim almalarını da sağlayabilirsiniz.

9. İş yerinde çalışanlarınızın erişebileceği su ve atıştırmalıkların bulunması onların çalışma aralarını bölmelerine, bu tür ihtiyaçları için dışarı çıkmalarına engel olur.

10. Ofisinizin yaz ve kış aylarında ideal ısıda olmasına dikkat edin. Doğru sıcaklıkta kişiler rehavete kapılmayacaklar ya da aşırı serin bir atmosferde kalarak hastalanmayacaklardır.

11. Her ofiste mutlaka büyük boy bir takvim bulundurun. Bu takvim ile işlerin teslim tarihlerini, projelerin adımlarını herkes aynı şekilde takip edebilir ve dağıtılan görevler zamanında teslim edilebilir.

12. Fazla mesai yapılacak günlerde ofisinizdeki çalışanların yemek ve diğer ihtiyaçlarını önceden çözün. Böylece onları iş yükünün yanında diğer küçük detayları düşünmekten kurtarır ve üretkenliklerine katkı sağlarsınız.

13. Mavi ve yeşil renkleri psikolojik olarak insanları etkilemektedir. Mavi sakinliği ve huzuru temsil ederken, yeşil renk üretkenliği ve yaratıcılığı artırır. Dinlenme alanlarında mavi rengi, çalışma alanlarında yeşil rengi kullanarak, bu alanları daha efektif bir hale getirebilirsiniz.

14. Ofisinizde mutlaka bir buluşma alanı ayırın. Bu alanda çalışanlarınızın doğum günlerini kutlayabilir, bazı diğer kutlamaları da buraya taşıyabilirsiniz. Böyle bir alana sahip olmanın çalışanlarınızın aidiyetini artıracağını unutmayın.

15. Ofisinizdeki tüm teknik cihazların bakımlarının yapılmış olduğundan emin olun. Teknik ekipmanlarda çıkacak ani bir sorun tüm projeyi mahvedebileceği gibi bu durum çalışanların motivasyonunu da düşürecektir. Aklınızdan çıkarmayın.