İş Yerinde Rastlanan 7 Enerji Emici İnsan Türü İle Başa Çıkmanın Yolları

İş yerinde sorumluluklar, teslim tarihleri, yöneticilere verilen raporlar kadar bizi strese sokan bir diğer faktör de iş arkadaşlarımızın tavır ve davranışlarıdır. Bazı kişilerin kalıplaşmış davranışları bizi öylesine yorar ki, sadece varlıklarını hissetmek bile enerjimizi düşürür. Hemen her iş yerinde rastlanan bu kişilerle başa çıkmanızı kolaylaştırmak için, iş yerinde rastlanan 7 enerji emici insan türünü ve bunlarla başa çıkma yollarını sizin için derledik.

Eleştirel İnsanlar

Bu gruba giren kişiler hemen her iş yerinde karşılaşabileceğimiz kişilerdir. Kendi egolarını yüceltmek için size kendinizi küçük hissettirmek isterler. Sizi utandırmak, sizi yargılamak ve sizi küçük düşürmek onların en karakteristik davranışlarıdır. 

Başa Çıkma Yolları

Bu insanlarla başa çıkmak için önce soğukkanlı olun ve davranışlarının esas kaynağının kendileri olduğunu ve kişisel olmadığını hatırlayın. Haksız bir eleştiriyi anında ifade edin. Savunmaya geçmeden, eleştirisinin işe yarar yanlarının altını çizerek teşekkür edin ve ona sevgi ve nezaketle yaklaşın. Bu sizi eleştirerek küçük düşüremeyeceğini anlamasını sağlayacaktır.

 

Pasif Agresif İnsanlar

Pasif agresif iş arkadaşlarınız sizinle can ciğer kuzu sarmasıyken birden bire sırtınızdan bıçaklayabilir. Bu davranışları yüzünden sürekli kendinizi savunmak zorunda kalabilirsiniz.

Başa Çıkma Yolları

Bu tür insanlar öfkeli, kıskanç ve güvenilmezdir. Bu kişilerin tavırlarını analiz edin ve onunla etkileşiminizi değiştirin. Size kötü bir şey yaptığında bunu mutlaka yüz yüze konuşun ve kendisinin nasıl hissedeceğini ısrarlı bir şekilde sorun.

 

Kurban İnsanlar

Bu tür insanlar iş yerinde her zaman yardıma ihtiyaç duyarlar, her durumda başkaları tarafından kurtarılmayı beklerler.

Başa Çıkma Yolları

Bu tür kişilere konuşarak ya da sorunlarını çözerek yardımcı olamazsınız. Onun terapisti değilsiniz. Onunla olan ilişkinizi sınırlandırmak yapabileceğiniz tek şeydir.

 

Negatif İnsanlar

Bu türdeki iş arkadaşlarınız sürekli depresiftir. İş yüzünden mutsuzdur. Size dert yanıp şikayet etmeye bayılır ve kendini iyi hisseder. Ancak siz tam tersi bu etkileşim sonucundan bütün enerjinizi kaybedersiniz.

Başa Çıkma Yolları

Bu tür iş arkadaşlarınızla başa çıkmak için onları duymazlıktan gelmekten başka pek bir şansınız yoktur. Size her dert yandığından onu canı gönülden dinlemek yerine gülümseyin, başınızı sallayın ve işiniz olduğunu söyleyerek uzaklaşın. Bu kişilerle etkileşiminizi olabildiğince azaltın.

 

Narsist İnsanlar

Bu tür insanlar, kendilerini çok büyük ve önemli görürler. Tüm dikkatin üstlerinde olmasını isterler ve ilgiye açtırlar. 

Başa Çıkma Yolları

Her zaman kendilerini ilk sırada gören bu tür insanların iyi yönlerinden keyif almaya çalışın. Ancak beklentilerinizi de gerçekçi tutun. Her an bencillik yapabileceğini unutmadan ilişkinizi dengede tutmaya gayret edin.

 

Kontrolcü İnsanlar

Bu tür insanların iş yerindeki her şeyle ilgili bir fikirleri vardır. Sizinle ve yaptığınız işle ilgili neyin iyi neyin kötü olacağını bir tek onlar bilir. Sizi domine etmeye çalışır.

Başa Çıkma Yolları

Bu kişilerle başa çıkmak için her şeyden önce özgüvenli davranın ve mutlaka sesinizi çıkarın. Aksi takdirde kendinizi onun söylediklerini yaparken bulursunuz.

 

Sevgiye ve İlgiye Muhtaç İnsanlar

Bu tür insanlar sizin ilginize ve sevginize muhtaçtır. Siz ondan uzaklaştıkça etrafınıza daha çok sokulur. Sizi takip eder,  size yakın durur. Bu insanlar çok sevecen olsalar da ilgi istekleri ile sizi yorgun düşürebilirler.

Başa Çıkma Yolları

Bu kişi yanınıza yaklaşmadan önce kendinizi hazırlayın. Sizin ilginizi çekmek ya da sizinle durmadan konuşmak için yanınıza geldiğinde ona durumu kişisel almamasını ama inanılmaz derecede meşgul olduğunuzu söyleyin. Kendisine daha sonra zaman ayıracağınızı bildirin.