İş Görüşmesinde Bilmediğiniz Bir Soruyla Karşılaştığınızda Nasıl Davranmalısınız?

İş görüşmelerinde bazen aklınızın tamamen bomboş bir sayfaya dönüştüğünü hissettiniz mi? Kelimeleri unuttuğunuzu, aklınıza hiçbir şey gelmediğini anlayıp panikleyerek yanlış şeyler söylediniz mi? Peki bilmediğiniz sorularla karşılaştığınızda nasıl davrandınız? Bu davranış nedeniyle çok istediğiniz bir işe girememiş olabilirsiniz. İş görüşmesinde bilmediğiniz bir soruyla karşılaştığınızda nasıl davranmanız gerektiğini sizler için bir araya getirdik.

Kendinize Zaman Tanıyın
Önce soruyu anlamaya çalışın. Bunun için karşı taraftan biraz zaman istemekte herhangi bir sorun yok. Önemli olan uzun sessizliklerle görüşmeyi tuhaflaştırmamak ve iletişimi kesmemektir unutmayın.

Düşüncelerinizi Paylaşın
Bir iş görüşmesinde karşınızdaki kişi size daha önce üzerine hiç düşünmediğiniz bir soru sorabilir. Ya da sektörde olan ama sizin bilmediğiniz bir durum veya süreç üzerine fikrinizi duymak isteyebilir. Bu ilk anda doğru cevabı vermenizi beklediği anlamına gelmez. Sizin düşünme ve problem çözme becerinizi görmek istediği anlamına gelir. Bu nedenle bilmeseniz bile fikir yürüterek, öncelikle, sonra ve son olarak kelimelerini kullanın ve fikrinizi tam bir yapı ve süreç şeklinde paylaşın.

Soruları Yönlendirin
İş görüşmesinde size sorulan soru hakkında hiçbir fikre sahip değilseniz soruyu kendinize yakın alanlara yönlendirmeye çalışın. Örneğin size bir alanda deneyimli olup olmadığınız sorulursa ve siz bu alanda deneyimli değilseniz, bu alana yakın deneyimlerinizi paylaşın. Bu şekilde tam olarak istenen alanı karşılamasanız da daha önceki ve ilişkili alanlardaki deneyimlerinizle öne çıkabilirsiniz.

Başarısız Cevapları Göğüsleyin
Bazen ne yönlendirebileceğiniz ne de akıl yürütebileceğiniz sorular karşınıza çıkacaktır. Bu sorularda başarısız cevap vereceksiniz ancak bu cevapları yumuşatarak avantaja dönüştürebilirsiniz. Size direkt ve hiç bilmediğiniz bir alanda soru gelirse bu alanı çok iyi bilmediğinizi ama bu konunun ilginizi çektiğini, kurumda çalışırsanız bu konuda da çok şey öğrenebileceğinizi ve kendinizi geliştirebileceğinizi belirtin.