Genç Liderler İçin Başarı İpuçları

İş dünyası değiştikçe, lider ve yönetici tanımları da değişiyor. Bundan 20 yıl önce, yönetici ya da lider dendiğinde akla tecrübeli ve yaşça büyük kişiler gelse de bugün her şey çok farklı. Liderler ve yöneticiler daha genç yaştaki kişiler arasından çıkıyor. Genç çalışanlar, çağı yakalayarak, şirketlerin ve kurumların başarılarına katkı sağlıyor. Peki genç bir lider olmak için nelere dikkat etmek, hangi konularda kendimizi geliştirmek gerekiyor?

Cesur Olun
İyi bir lider olmak istiyorsanız karşınıza çıkacak mücadelelere ve verdiğini kararların sonuçlarına hazır olmalısınız.

Dürüst Olun
İş arkadaşlarınızı, iyi ve kötü haberlerden haberdar edin. Onları kötü sürprizlerden korumak ve güven dolu bir ortamda çalışmalarını sağlamak sizin işiniz.

Güvenilir Olun
Ekibinizin size sadık olmasını istiyorsanız her şeyden önce siz onlara sadık olmalı ve güven verebilmelisiniz. Onların günlük iş problemlerini ciddiyetle çözmeye çalışın. Zaman ayırın, gerçekten dinleyerek çözüm arayın.

Sakin Olun
İşinize karşı duyduğunuz şevk sizi ani davranışlara itebilir. Bu gibi durumlarda sakin kalmayı başarın. Duygularınızı kendinize saklayarak, duruma ya da kişilere odaklanın. Bağırmadan, yapıcı eleştirilerle reaksiyon verin.

Dinleyin ve Gözlemleyin
İyi bir lider, söylenmeyen şeyleri de duyar deyişini unutmayın. Çalışanlarınızı, iş süreçlerinizi dikkatle dinleyin ve gözlemleyin. Hemen karar vermeden önce, meselelerin her boyutunu gördüğünüze emin olun.

Örnek Olun
Ekip arkadaşlarınıza ilham veren kişinin siz olduğunuzu unutmayın. Bu nedenle davranışlarınız, iş ahlakınız, yenilikçiliğiniz, sorumluluk sahibi oluşunuzla ekibinize ilham veren kişi olun.

Düzenli Olun
Hedefiniz için bir planlama yapmanız, her gününüzün, her haftanızın nasıl geçeceğini bilmeniz çok önemlidir. Bu sizi olası problemlerden koruyacağı gibi, süreçler üstündeki kontrolünüzü de etkin hale getirecektir.

Genç Olduğunuzu Unutmayın
Harika bir kariyer istiyor bunun için çabalıyor olabilirsiniz. Kendinize güveniyor, büyük başarılara imza atıyor olabilirsiniz. Ancak genç olduğunuzu unutmayın. Kendinizi, sosyal hayatınızı ve zevklerinizi işiniz yüzünden sürekli ertelemeyin.