Fark Yaratacak 5 Kariyer Dersi

Kariyer okul yıllarımızdan başlayıp emekliliğimize ve hatta emekliliğimizden sonra da devam eden çok uzun bir yoldur. Hayatımızın büyük kısmı iş yerinde ve mesleğimizi icra ederken geçer. Bu nedenle iş yaşamında ve kariyerimizde atacağımız adımlar çok önemlidir. Biz de bu önemli yolculukta, tavsiye niteliğinde 5 kariyer dersini sizin için derledik.

1. Doğru Karar Diye Bir Şey Yoktur!
Her gün onlarca karar veririz. Sürekli kararlarımızın sonuçlarını düşünüp, mükemmel bir karar vermeye çabalarız. Ancak küçük kararlarda dahi aşırı analiz etmek biz farkına varmasak da ilerlememizi yavaşlatır. Bu nedenle mükemmel kararın olmadığını anlayıp, sezgilerimize güvenmemiz faydalı olacaktır.

2. Sağlıklı İlişkiler İçin Doğru İletişim Kurmak Gerekir!
İster iş ister özel hayatta olsun, iki kişi arasındaki ilişkiyi belirleyen şey doğru ve açık bir iletişimdir. Bu nedenle ilişkilerinizde direkt konuşmayı ve kendinize güvenmeyi öğrenin.

3. Herkesin Fikrini Almanıza Gerek Yok!
Başarı için geri bildirim almak ve bunları değerlendirmek önemlidir. Ancak tüm bu fikir ve önerilere katılmanıza gerek yoktur. Eğer herkesin fikrine katılmak ve hepsini mutlu etmek isterseniz istediğiniz başarıya ve hedefe asla ulaşamazsınız.

4. İstemediklerinizi Geride Bırakmaktan Korkmayın!
Her girdiğiniz işte ya da ilişkide başarılı olmak zorunda değilsiniz. İstemediğiniz şeyleri sadece bırakmamak için zorlamak sizi geriye çeker ve asıl hedeflediklerinizden ve isteklerinizden uzaklaştırır. Bu nedenle istemediğiniz iş ya da kişileri vicdan azabı ve suçluluk duymadan geride bırakmayı öğrenmelisiniz!

5. Yaptığınız Hiçbir Şey Boşa Gitmez!
İş hayatınızda ya da özel yaşamınızda bazı projeler ya da ilişkiler için boşa vakit harcadığınızı düşünerek kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Ancak aslında tüm yaşadıklarınız size bir şeyler katar ve yeni tecrübeler olarak fayda sağlar. Bu nedenle hayatınızda yaptığınız şeylerden pişmanlık duymak yerine ilerlemenizi takdir edin.