Dünyanın Her Yerinden Yapabileceğiniz 10 Freelance Meslek

Freelance kelimesi Türkçe'de bağımsız çalışmak anlamına geliyor. Serbest çalışan olarak da adlandırabileceğimiz freelance çalışanlar, genellikle internet üzerinden yapabilecekleri mesleklere sahip ve proje bazlı çalıştıkları için birden çok kişi ve kurumla aynı anda çalışma yürütmek gibi bir olanakları da bulunuyor. Peki freelance çalışmak isteyenler hangi meslekleri yapabilir? Günümüzde bu sorunun birden çok cevabı var. Biz bu yazıda özellikle dünyanın her yerinde yapabileceğiniz 20 freelance mesleği bir araya getirdik.

1. Gezi Yazarı
Gezi yazarı olmak için şüphesiz iki şeye ihtiyacınız var. Bizi yazabilmek diğeri ise elbette gezebilmek. Dünyanın dört bir yanında seyahat ederken bu seyahatleri kaleme alabilir, dergi, gazete gibi mecralarda bu yazıları yayımlayarak geçiminizi sağlayabilirsiniz.

2. İngilizce Öğretmeni
İngilizce dünyanın en çok kullanılan dillerinden biri. Eğer gerekli sertifikaları alırsanız dünyanın hemen her yerinde çalışabilir, online dersler vererek işinizi yanınızda taşıyabilirsiniz.

3. Grafik Tasarımcı
Grafik tasarımcılık en gözde freelance mesleklerden biri. Eğer bu alanda yeteneğiniz ve eğitiminiz varsa, çizim ekipmanlarınızı taşıyabildiğiniz ve internete bağlanabildiğiniz her yerde işini yapabilirsiniz.

4. Fotoğrafçılık
Profesyonel fotoğraflar çekebiliyor ve gerekli ekipmanı ustaca kullanabiliyorsanız, dünyanın hemen her yerinde, bulunduğunuz yerin dilini bilmeden bile yapabileceğiniz bir mesleğe sahipsiniz demektir.

5. Sanal Yardım
Birçok büyük şirket, sanal yardım hizmeti sağlıyor. Son yıllarda ciddi bir büyüme gösteren bu alanda çalışarak, hem geçiminizi sağlayabilir hem de nereye isterseniz oraya gidebilirsiniz.

6. YouTuber
YouTuber olmak yine freelance çalışmak gibi günümüzde sıkça duyduğumuz bir tabir. Zengin ve kaliteli bir youtube kanalı açarak hem para kazanmanız hem de dünyanın istediğiniz yerinde yaşamanız mümkün.

7. Yoga / Spor Eğitmeni
Dünyanın hemen her yerinde yapabileceğiniz mesleklerden biri de bire bir sunulan spor/yoga eğitmenliği. Çoğu zaman sadece İngilizce bilerek ve gerekli sertifikalara sahip olarak bu mesleği dünyanın dört bir yanında icra edebilirsiniz.

8. Sanat
Resim, sinema, heykel gibi sanat dallarından birinde eser üretiyor iseniz, dünyanın dört bir yanında çalışabileceğiniz bir mesleğe sahipsiniz demektir. Eserlerinizi satarak ya da bu alanda ders vererek her yere gidebilirsiniz.

9. Vakıf Çalışanı
Vakıflarda freelance olarak çalışmak sizin bol bol seyahat etmenize neden olabilir ve her projede hem geçiminizi sağlamanıza hem de insanlara yardım etmenize olanak tanır.

10. Sağlıklı Yaşam Koçu / Diyetisyen
Son yılların yükselen trendi sağlıklı yaşam! Bu nedenle online olarak talep gören hizmetlerin başında sağlıklı yaşam koçluğu ve diyetisyenlik geliyor. Gerekli eğitimleri tamamlayan kişiler, danışanları ile yüz yüze görüşmeden bile yardımcı olabiliyor.