Dikkat Dağıtan Şeylerle Başa Çıkarak Daha İyi Çalışma Yolları

Bazen bir işin başına oturuyor, bu kez işi bitireceğinize emin oluyor ama 10 dakika sonra kendinizi Twitter’da gezerken mi buluyorsunuz?

Emin olun bu senaryo günümüzde birçok kişinin en çok şikayet durumların başında geliyor. Bunca uyarıcının bulunduğu bir dünyada dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulmak oldukça zor olsa da bunu başarabilmenin yolları bulunuyor. İşte bu yolları sizin için derledik.

1. Hedefinizi Aklınızdan Çıkarmayın
Öncelikle neden odaklanmanız gerektiğini hatırlayın. Bir işi tamamlama isteğiniz elbette bir hedefe ulaşmak için. Bu hedefi aklınızdan çıkarmayarak işe başlayabilirsiniz.

2. Birkaç Önemli İşe Odaklanarak Gününüzü Sadeleştirin
Eğer bir gün içinde 20 farklı işi tamamlamayı planlıyorsanız büyük ihtimalle o işlerin hiçbirini tamamlayamayacaksınız demektir. Gününüzü sadeleştirmek için işlerinizin arasında en önemli olan 2-3 görevi tamamlamayı hedefleyin.

3. Önemli İşleri Erken Bitirin
Gün boyunca yapmak için 2-3 görevi seçtiniz. Bu görevleri tamamlamak için belli şartları ya da zamanı beklemeyin hemen yapın. Önemli görevleri ne kadar erken bitirirseniz gün boyunca rastlayacağınız dikkat dağıtıcı unsurlardan o kadar kaçabilirsiniz.

4. Her Zaman Sorumluluğunuzun Küçük Bir Adımını Hedefleyin
Bazı sorumluluklar ve görevler çok büyüktür. Bu büyük görev ve projeler gözümüzü korkutur. Bu nedenle dikkat dağıtıcı şeylerin bizi ele geçirmesine izin veririz. Bu durumdan kurtulmak için projenizi ya da görevinizi küçük parçalara bölün ve her seferinde bu küçük yapılabilir görevleri bitirmeyi hedefleyin.

5. Kendinizi Çalışırken Hayal Edin
Koşu alanında şampiyon olan isimlerden ilham alın. Onların yarışa başlamadan önce birinci olduklarını gözlerinin önüne getirerek hayal ettiklerini hatırlayın. Kendinizi işlerinizi bir bir bitirirken hayal edin.

6. İç Kaynaklı Dikkat Dağıtıcıları Kontrol Edin
Bazen dikkatimizi dağıtan unsurlar dışarıda değil içimizdedir. Problemlerimiz ve kaygılarımız çalışmamıza engel olur. Zihninizi çalışmaya odaklayın. Problemlerinizi hatırlatacak ortamlardan uzaklaşın. Kendinize çalışmak için uygun bir ortam yaratın. Buradayken sadece işinize odaklanıp, mola verdiğinizde bu alandan uzaklaşarak kişisel düşüncelerini başka bir ortama taşıyın.

7. Dış Kaynaklı Dikkat Dağıtıcılardan Kaçın
TV, çocuklar, akıllı telefon, aile bireyleri... Bir ya da birden çok unsur dikkatinizi dağıtabilir. Eğer sorun TV ise başka odaya gidin, telefonsa kapatın. Çocuklar ya da aile bireyleri ise herkesten erken kalkarak çalışın.