Çalışanlarınızın Motivasyonunu Artıracak 6 Soru

Bir iş yerinin verimliliğini en çok artıran şey kuşkusuz ki çalışanların motivasyonudur. Çünkü motivasyonu yüksek bir çalışan, çalıştığı kurum ya da kuruluşa karşı aidiyet duyar ve bu aidiyet duygusu ile çok daha verimli ve efektif bir şekilde çalışır. Önceliği işi olduğu için ortaya koyduğu performans da gözle görülür bir şekilde iyileşir. Bu nedenle çalışanların motivasyonunu artırmak ve yüksek tutmak oldukça hayati bir önem taşır. Biz de bu bilgilerden yola çıkarak, iş yerinizdeki çalışanlarınızın motivasyonunu yüksek tutmak için onlara sorabileceğiniz soruları bir araya getirdik.

1. Çalışanınıza, şirketteki uzun ve kısa dönemli hedeflerini sorun. Onun hedeflerini bilirseniz, bu hedeflere ulaşması için gerekli ortamı ve şartları sağlayabilirsiniz. Bu da çalışanınızın ciddiye alındığını ve değer gördüğünü anlamasını sağlar. Bu soruyu her sene çalışanınıza sormaya gayret edin ve hedeflerinin değişip değişmediğinden emin olmaya çalışın.

2. Çalışanınıza, sahip olduğu sorumlulukların onu tatmin edip etmediğini sorun. Bazı iş yerlerinde çalışanların zaman zaman sorumluklarını değiştirmesi ya da paylaşması gerekebilir. Çalışanınızın bu durumda yaptığı işten ve sorumluluklarından memnun olup olmadığını anlarsanız, onu gerektiğinde daha tatmin olacağı iş pozisyonlarına yönlendirebilirsiniz.

3. Çalışanınıza görevlerine uygun eğitiminin yeterli olup olmadığını sorun. Bazen hızla gelişen teknoloji nedeniyle çalışanlar görevlerinin gerektirdiği eğitimlerin gerisinde kalabilir. Bu durum da onların işlerine duydukları hevesi ve motivasyonlarını negatif etkileyebilir. Çalışanınızın ihtiyacı olan eğitimleri aldığınızdan emin olmak bu anlamda çok önemlidir.

4. Çalışanınıza, şu anda üstünde çalıştığı projede yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorun. Bazen çalışanlar, yöneticileri ve patronları ile karşılaştıkları sorunları paylaşmaktan kaçınabilirler. Yardıma ihtiyaç duyduklarında, zayıf görünmekten korktukları için bu durumu saklayabilirler. Çalışanınıza yardım isteyip istemediğini içtenlikle sorarsanız hem bu durumlar ortadan kalkacak hem de çalışanınız ikinizin de aynı tarafta olduğunu hissedecektir.

5. Çalışanınıza ihtiyaç duyduğu desteğe sahip olup olmadığını sorun. Birçok projede çalışanların ekip halinde hareket etmesi ve birbirini desteklemesi gerekir. Ancak iş yoğunluğu ya da rekabet duygusu bu işbirliğini baltalayabilir. Bu gibi durumların hem çalışanların üstünde negatif etkilerini azaltmak hem de herkesin aynı işi yapma isteğini canlandırmak için çalışanınızın ihtiyaç duyduğu desteği alıp almadığından emin olun.

6. Çalışanınıza hafta sonunun nasıl geçtiğini sorun. İşle ilgili görünmese de bu soru çalışanınızı daha yakından tanımak için sorabileceğiniz en basit sorulardan biridir. Çalışanınızı sadece kurumun bir parçası olarak görmediğinizi ve gerektiğinde işe etkisi olabilecek kişisel sorun ve sıkıntıları sizinle paylaşabileceğini ona gösterin.