Çalışanların İş Yerinde En Sık Yaşadığı Sorunlar Ve Çözümleri

Çalışanların birçoğu farklı gibi görünse de aslında aynı problemlerin değişik versiyonları ile baş etmeye çalışır. İş hayatında, verimliliği ve kişinin işinden aldığı tatmin duygusu ve yaşadığı mutluluğu gölgeleyen sorunları ve çözümlerini sizin için derledik.

İşiniz Sizi Tüketiyor
İş programınız ve görevleriniz inanılmaz bir şekilde arttıysa bu durum sizi yemekte, banyoda ve hatta uykuda bile tükenmiş hissettirir.

Çözüm:
İş yükünüzü azaltmak için öncelikle müdürünüzle baş başa bir konuşma yapın. İşinizin yönetilemez hale geldiğini mantıklı sebeplerle anlatın ve başkalarına devredebileceğiniz işler olup olmadığını tartışın.

Yöneticiniz İşten Ayrıldı
Çalışma düzeninizi bilen, sizi doğru şekilde yönlendirerek verimliliğinizi ve motivasyonunuzu sağlayan bir yöneticiniz varsa ve bu kişi işten ayrılırsa oldukça sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Çözüm:
Öncelikle sakin olun. Yeni yöneticiniz de tıpkı eskisi gibi iyi biri olabilir. Eğer değilse, önceki çalışma düzeninizi ona anlatın ve aynı düzende çalışmaya devam etmek istediğinizi, sizi motive eden ve verimliliğinizi destekleyen detayları onunla paylaşın.


Başvurduğunuz Pozisyondan Başka Bir İşte Çalışıyorsunuz
İşe başvurduğunuzda sizin sorumlu olacağınız noktalar ve iş tanımınız hakkında net bilgiler aldınız ancak şu anda sizden asla bahsi geçmeyen görevleri tamamlamanız bekleniyor.

Çözüm:
Önce patronunuzla konuşun. İşe alım sürecindeki iş tanımı ve şu anda yaptığınız işin arasındaki farkları mantıklı ve tartışılmaz bir şekilde sıralayın. Kesinlikle sakin ve işbirlikçi davranmaya özen gösterin. Eğer problem çözmeye yönelik konuşursanız, patronunuzda size aynı şekilde yaklaşacak ve iş tanımı üzerine yeniden düşünecektir.

İş Arkadaşınızla Sürekli Çatışıyorsunuz
Siz ne kadar yapıcı olmaya çalışsanız da iş arkadaşınız sizinle çatışmaya devam ediyor. Bu durum da sizi işinizden uzaklaştırıyor.

Çözüm:
Öncelikle egonuzu terk edin. Siz iş arkadaşınızla kişisel alanda değil, iş hayatınızda bir aradasınız. Bu nedenle onunla girdiğiniz her tartışmayı kazanmak zorunda olmadığınızı hatırlayın. Size özel bir tutum var ise arkadaşınızı karşınıza alıp birer profesyonel olarak konuşun.


Patronunuz Sizi Takdir Etmiyor
Sabahlara dek hazırladığınız raporlar, başarıyla tamamladığınız projeler söz konusu olsa da patronunuz sizi asla takdir etmiyorsa bu durum sizin motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir.

Çözüm:
Patronunuzun sizi kendiliğinden fark etmesini isteseniz de bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle konuşurken başarılarınızın altını çizmeyi, tamamladığınız işin geri dönüşlerini patronunuzla paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir Hata Yaptınız
Hatalar insanlar içindir. Ancak işte yapılan bazı hatalar sadece sizi değil ekibinizi ve ortak başarınızı da etkiler. Eğer böyle bir hata yaptıysanız üzülmeniz ve verimliliğinizi kaybetmeniz olasıdır.

Çözüm:
Her şeyden önce hatanızın sorumluluğunu alın. Hatanızın farkına varır varmaz bunu yöneticiniz ile konuşun. Ardından bir aksiyon planı oluşturun. Hatanızı nasıl telafi edeceğinizi hem yöneticiniz hem de ekip arkadaşlarınızla paylaşın.