Çalışanların Çatışmalarını Sonlandıracak 3 Soru

İçinde çatışma ve tartışma olmayan bir ofis her yöneticinin ve patronun hayali olabilir. Ancak aslında ufak tefek çözülebilir tartışmalar, iş yerindeki başarılı ekip çalışmaları için faydalı da olabilmektedir. Elbette bu tartışmaların büyümesi ve iş yerindeki sürtüşmelerin çözülemez olması da işleri ve ekibi zora sokacak noktalar arasındadır. Bu problemi kolayca çözebilmek isteyenler için etkin 3 soruyu bir araya getirdik.

1. Etki üzerine mi, niyet üzerine mi tartışıyoruz?
Ofiste yapılan tartışmaların bir türlü sonlanmamasının ana nedeni, kişilerin yapılan davranışın kendileri üstünde yarattığı etkisine değil, yapan kişinin niyetine odaklanmalarıdır. Örneğin bir kişi, yanlışlıkla bir diğer çalışana önemli bir e postayı göndermediyse, kişi bu hatayı yapan kişinin niyetini sorgular ve tartışma bu noktadan çıkar. Halbuki, kişi bu e postanın kendine gelmemesinin yarattığı etki üstüne konuşursa problemler daha kolay çözülebilecektir.

2. Benim yerimde olsaydın ne yapardın?
Bazı konularda çözümü bulmayı problemin kaynağına bırakmak iyi bir sonuç verebilir. Bir problem yaşadığınız çalışanınızı karşınıza alın. Ona yaşadığınız problemi detaylı bir şekilde aktarın ve benim yerimde olsaydın ne yapardın diye sorun. Karşınızdaki kişi cevap verene dek sessiz kalın. Bu hem karşınızdakinin sizin bakış açınızı kavramasını sağlar hem de onu bir çözüm yolu bulmaya iter.

3. Müşterilerimiz bu soruyu nasıl cevaplamamızı ister?
Özellikle küçük ölçekli iş yerlerinde yaşanan çatışmalar ve sürtüşmeler, müşterileri daha direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle çatışma yaşayan kişiler ya da çatışma yaratan kişinin bu problemi bir de müşterilerin gözünden görmesini isteyebilirsiniz. Böylece problemi kişisel olsa bile iş yeri sorumluluklarını hatırlayarak ona göre davranmaya gayret gösterecektir.