Büyük Projeleri Küçük Parçalara Bölerek Tamamlamanın Yolları

Daha önce büyük bir işin sorumluluğunu aldığınızda projenin büyüklüğü sizi korkuttu mu?

Bu korku yüzünden işi sürekli ertelediniz ve teslim tarihini kaçırdınız mı?

Eğer bu sorulara cevabınız evet ise bu yazı tam size göre.

Büyük işler, küçük görevler haline getirilerek parçalandığında hem tamamlaması kolaylaşır hem de işi erteleme olasılığınız düşer.

Peki büyük işler nasıl küçük görevler haline getirilir?

Eğer yapacağınız işin kapsamı çok genişse, onu küçük parçalara bölmek bile size başlı başına büyük bir iş gibi gelebilir. Bu nedenle işi küçük parçalara bölme işlemini yapmaktan kaçınarak erteleyebilirsiniz. Öncelikle işin bitmeyeceğine dair inancınızı bir kenara bırakarak işe başlayın.

Tamamlamanız gereken görevi önce alanlara göre bölün. Daha sonra her bölümün altında yapılacak işleri tek tek tamamlanacak görevler halinde bir daha bölün.

Bu alanları belirlemek için kendimize şu soruları sormalıyız;
- Büyük görevlerin hangi parçalarını kendi başıma tamamlayabilirim? Hangi parçaları için başkalarından yardım almalıyım?
- Büyük bir görevin altında kolay ve zor başka görevler yer alıyor mu?
- Büyük görevin altında kolay ve hızlı çözülebilecek hangi küçük görevler yer alıyor? Büyük görevin altında karmaşık, vakit isteyen hangi büyük görevler yer alıyor?
- Hangi adımları ilk önce atmalıyım? Hangi adımlar daha sonrasını bekleyebilir?
- Büyük görevin parçası olan küçük görevler için hangi yerlere ya da sistemlere giriş yapmalıyım?
- Görevleri bölümlerken hangi yöntem bana daha uygun?

Büyük projeleri tamamlamak için parçalama yöntemi sizin için faydalı olacak mı? Anlamak için ne zamandır ertelediğiniz ve tamamlamak istediğiniz büyük bir projeyi ele alın. Bu projeyi yukarıdaki soruları kendinize sorarak ilk önce görev alanlarına bölün. Sonra bu alanlara bağlı olarak aklınıza gelen tüm yapılması gerekenleri bir liste halinde alt alta yazın.

Büyük görevi tamamlamak için alt alta yazdığınız listeyi önünüze alın. Bu yapılacaklar listesini sıralayın. İlk önce atılması gereken adımlar varsa ve bu adımlar sizin için hala büyük birer görevse onları da küçük parçalara bölün. Listenizi bu aşamadan sonra güncelleyin.

Güncellediğiniz listenizde tüm görevler küçük ve yönetilebilir olmalı. Böylece öncelik taşıyanları tamamlamaya başlayabilirsiniz. Yapılacak listenizdekiler azaldıkça büyük ve korkutucu projenizi bitirmeye daha çok yaklaştığınızı görecek ve motive olacaksınız.

Buradaki püf nokta, büyük projenizi aklınızdan çıkararak listenizdeki küçük parçaları tamamlamayı hedeflemeniz. Listeniz ne kadar uzun olursa olsun, küçük görevlerin kolaylıkla yerine getirilebilmesi sizin yola devam etmenizi sağlayacak. Ancak sürekli listenin uzunluğunu ve projenin büyüklüğünü düşünürseniz çalışmaktan vazgeçebilirsiniz. Unutmayın!