Başarınızı Sağlıklı Bir Şekilde Kutlamanın Yolları

Başarı sizin için ne ifade ediyor? Terfi almak mı? Büyük bir anlaşma yapmak mı? Ciddi miktarlarda paralar kazanmak mı?
Elbette bu durumlar hemen her kişi için başarı olarak görülebilir. Peki ya her gün sağladığımız ufak tefek başarılar? Yeni anlamlı görevleri tamamlamak, bir amaç uğruna yaşamak, yeni şeyler yapmaya cesaret etmek ya da bizi yolumuzdan döndürecek şeylere karşı durabilmek. Birçoğumuz bu günlük başarılarımızın farkına bile varmıyoruz. Oysaki bu başarıların farkına varmak ve kutlamak bize büyük faydalar sağlıyor.

Başarıyı neden kutlamalıyız?
Başarıları kutlamak kişinin duyguları ile yakından bağlantılıdır. Başarıları kutlamak kişinin merhamet, şükran ve gurur duymak gibi duygularını pekiştirir. Bu duyguların pekişmesi kişinin irade gücünü artırır. Ayrıca kişi başarılarını kutlayarak gelecek için daha kolay motive olabilir. Başarıları kutlamak sadece kendimize değil çevremizdekilere de fayda sağlar. Onların bir görevin tamamlanması sonucu ortaya çıkan bu duygulardan beslenerek kendileri ve planları ile ilgili cesaret bulmasını sağlar.

Kutlama mı? Ödüllendirme mi?
Peki başarıları sağlıklı bir şekilde kutlamak nasıl mümkün? Çoğu zaman kutlama sözcüğü akla geldiğinde ödüllendirme de akla gelir. Ancak kutlamanın özü kişinin kendini ödüllendirmesinden daha çok, sürecin, kişinin kendi çabasının, onu bu yolda destekleyenlerin farkına varma ve onlara karşı duyulan minnettarlık ile ilgilidir.

Başarıları Sağlıklı Bir Şekilde Kutlamanın Yolları
- Kişisel Yansıma:
Örneğin bir terfi aldınız. Elbette bu durum kutlamaya değerdir. Ancak neyi kutladığınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Kendi değer sisteminize göre neleri kutladığınızı gözden geçirin. Bu terfii alırken yaşadıklarınız arasında en çok nelerden zevk aldınız? Hangi güçlerinizi kullandınız? Neyle ilgili olarak kendinize en çok güven duydunuz Yol boyunca karşınıza çıkan engellerle nasıl başa çıktınız? Bu ve benzeri sorular başarının sizin üzerinizdeki gerçek etkilerini görmenize sebep olacak, böylece şükran duygunuzun yanı sıra kendinize olan güveniniz, cesaretiniz ve irade gücünüz de artacaktır.

- Başkalarını Dahil Edin:
Başarınızı kutlarken diğer kişileri unutabilirsiniz. Ancak bir başarıyı aldığınızda size süreç boyunca yardım eden kişileri hatırlamak, onları da bu kutlamaya dahil etmek aranızdaki sosyal bağları güçlendirecektir. Onlara spesifik olarak size nasıl yardım ettiklerini anlatarak teşekkür edin. Böylece onlar da yardımcı olmanın, takdir edilmenin ve bağlantı kurmanın keyfini yaşayacaklardır.

- Anı Yaşayın:
Bir başarıyı elde ettiğinizde, geleceğe ve gelecek başarılara odaklanmanız oldukça normaldir. Ancak sağlıklı bir kutlama için yaşadığınız anda kalma, yolculuğunuzun tadını çıkarmak ve motive olabilmek için oldukça önemlidir. O nedenle başarıyı elde ettiğinizde geleceği düşünmeden kısa bir an durun ve anın tadını çıkarın.

- Kendinize Yatırım Yapın:
Başarılarınızı kutlarken kendinizi, besleyici bazı aktiviteler ile ödüllendirmeniz oldukça önemlidir. Arkadaşlarınızla yemeğe çıkın, parkta yürüyüş yapın, gün batımını izleyin, profesyonel masaj yaptırın, yeni bir hobi edinin ya da istediğiniz bir seyahate çıkın.