Akıllı Telefonunuzu Akıllıca Kullanmanın Yolları

Akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştırdıkları gibi zamanımızı ve enerjimizi kolaylıkla çalabilen aygıtlardır. Bazen hiç farkına varmadan saatlerimizi telefon başında kaybeder, kendimizi günlük hedeflerimizin çok uzağında bulabiliriz. Oysa akıllı telefonlar bize sosyal medyada zaman öldürmekten çok daha fazlasını vadeder. Peki akıllı telefonları gerçekten akıllıca kullanmanın yolları nelerdir? Bu yazıda akıllı telefonları kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri ve akıllı telefonla yapılabilecek üretken aktiviteleri bir araya getirdik.

1. Bildirimleri Kapatın
Akıllı telefonlar, dikkatimizi dağıtan başlıca unsurlardan biri haline geldi. Bu durumun önüne geçmek için çalışma saatleri belirleyin. Örneğin elinizdeki işi bitirmek için kendinize 45 dakika süre tanıyın. Bu 45 dakika içinde çalan telefonlara, sosyal medyadan, e postalardan gelen bildirimlere uzak kalın. Bunun için bildirimlerinizi kapatmak oldukça faydalı ve pratik bir yöntemdir.

2. Gereksiz Uygulamaları Silin
Akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamalar ardı arkası görünmeyen bir zenginlik. Bu zengin seçenekler arasında kaybolmak da bir o kadar kolay. Telefonunuzda en çok zamanınızı çalan uygulamalar için kullanımınızı sınırlandırın ya da daha iyisi bu uygulamaları telefonunuzdan silin.

3. Yeni Bir Dil Öğrenin
Telefon uygulamalarından bahsetmişken, bir sırada beklerken, trafikte sıkışmışken geçen zamanı doğru alana yönlendirmek için faydalı uygulamaları kullanmaktan çekinmeyin. Örneğin yeni bir dil öğrenmek ya da bir dilde uzmanlaşmak için bu uygulamalardan destek alabilirsiniz. Her gün birkaç kelime öğrenmek sizi ilk başlarda tatmin etmese de aradan birkaç ay geçtikten sonra, hiç bilmediğiniz bir dil hakkında ne kadar çok öğrendiğinizi görüp şaşırıracaksınız.

4. Bağış Yapın
Bazı akıllı telefon uygulamaları sadece birkaç tık ile ihtiyaç sahibi insanlara, hayvanlara ya da çevre projelerine destek olmanızı sağlar. Bu uygulamaları telefonunuza indirerek bu projelere destek olun. Ayrıca sosyal medyanızı da işe dahil ederek, projelerin duyulmasına ve projelerin desteğinin artmasına da yardımcı olabilirsiniz.

5. Gelişiminizi Takip Edin
Uygulama seçenekleri arasında koyduğunuz hedefleri takip eden ve günlük hedefiniz için sizi uyaran birçok uygulama mevcut. Örneğin her gün 50 sayfa kitap okuma hedefiniz için sizi her gün uyaracak , ay sonunda yaşadığınız gelişimi analiz edecek uygulamalardan birini seçerek hem motive olabilir hem de gelişiminizi takip edebilirsiniz.

6. Sağlıklı Yaşamı Seçin
Birçok sağlık uygulaması, günlük adımlarınızdan içtiğiniz suya, uyku saatlerinizden aldığınız gıdalara kadar size yol gösteriyor. Bu uygulamalar yaptıklarınızı takip ederken, sağlıklı seçimler yapmanız için sizi teşvik ediyor. Aldığınız kalori miktarını hesaplamaktan, bir haftalık egzersiz programlarına dek birçok kullanım olanağı bu uygulamalarla cebinize taşınıyor.

7. Kütüphanenizi Yanınızda Taşıyın
Akıllı telefon ve tabletlerin ekran yeteneklerinin iyileşmesiyle artık elektronik kitap okumak için elektronik okuyuculara mahkum değilsiniz. Birçok büyük ekranlı ve doğru ışığı taşıyan telefonda rahatlıkla kitaplarını okuyabilir, kütüphanenizi cebinizde taşıyabilirsiniz.

8. Bilginizi Zenginleştirin
İnternet kuşkusuz tahmininizden çok daha fazla bilgiye aynı anda ulaşabileceğiniz bir mecra. Bu avantajı kullanarak her gün farklı bir konuda podcast dinleyebilir, daha önce hiçbir eğitiminiz ve fikriniz olmayan konularda giriş seviyesindeki dersler sayesinde birçok bilgiye sahip olabilirsiniz.

9. Resim Yapın
Akıllı telefonlardaki uygulamalar size resim yapma, çizim ile kendinizi ifade etmek için ciddi bir olanak sunar. Bu olanağın yanı sıra internetteki çizim derslerini izleyerek basit resimler yapabilir, sanat yoluyla duygu ve düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

10. Müziği Hissedin
Akıllı telefonlarla istediğiniz şarkıyı istediğiniz an dinlemek çok güzel. Peki ya nota öğrenmek ve çalmak desek? Akıllı telefon uygulamaları ile piyano gibi enstrümanları dokunmatik ekran üzerinden çalabilir, müziğin farklı türleriyle tanışıp, müzik bilginizi zenginleştirebilirsiniz.