9 Çalışan Tipi Özellikleri ve Motivasyon Yolları

Bir iş yerinde birden çok çalışan vardır. Her çalışan hem becerileri ve eğitimleri hem de karakterleri ile birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle çalışanların daha verimli ve mutlu olmaları için her birini farklı şekilde motive etmek gerekir. Ekibinizin daha motive ve üretken olması için 9 çalışan tipini ve motivasyon yollarını sizin için derledik.

1. Koruyucu
Koruyucu tipi çalışan güvenlik, dayanıklılık ve güvenilirliği önemser. İş yerlerindeki iş tanımı ve rollerinin net olmasını ister. Bu kişileri motive etmek için onlarla sürekli iletişim halinde olmak, onları bilgilendirmek ve iş tanımı ve hedeflerini net bir şekilde açıklamak gerekir.

2. Dost
Dost tipi çalışanlar, iş yerindeki dostluk ve arkadaşlık ilişkilerini önemserler. Bu kişileri motive etmek için destek vermek, danışmak, ekip ruhunu hatırlatmak ve işlere dahil etmek gerekir.

3. Yıldız
Bu tip çalışanlar, itibar, saygı ve sosyal anlamda özgüven kazanmak isterler. Hiyerarşiye, unvanlara ve bir yıldız gibi parlamaya ihtiyaç duyarlar. Bu kişileri motive etmek için ödüller, statüler, açık hedefleri olan projeler teklif edin.

4. Yönetici
Bu tip çalışanlar, güç, ilham ve kontrol isterler. Liderlik etmek ve yönetmek konusunda isteklidirler. Onları motive etmek için yönetici olabilecekleri, kaynaklar ve kişiler üzerinde kontrol sağlayabilecekleri pozisyonlar sunmak işe yarayacaktır.

5. İnşacı
İnşacı tipi çalışanlar, para ve maddi tatmine önem verirler. Bu kişileri motive etmek için ilerlediklerini gördükleri bir kariyer planı, maddi ödüller ve promosyonlar önemli olacaktır.

6. Uzman
Bu tip çalışanlar, bilgi sahibi olmak, uzmanlaşmak ve ustalaşmak isterler. Uzmanlıklarını geliştirip gösterebilecekleri alanlarda çalışmayı önemserler. Bu kişileri motive etmek için eğitim ve gelişimin mümkün olduğu alanlar sunmak önemlidir.

7. Yaratıcı
Bu kişiler, genellikle yaratıcılık, değişim ve inovasyon isterler. Bu kişileri motive etmek için yenilikçi yaklaşımlarını takdir etmek, yaratıcılıklarını sergileyebileceklerini bir ortam yaratmak olumlu sonuç verecektir.

8. Ruhsal
Ruhsal çalışanlar, özgürlük ve bağımsızlık isterler. Kendi zamanlarını ve iş planlarını yönetecekleri ortamlarda daha verimli çalışırlar. Bu kişileri, şirketin hedeflerini paylaşarak ve kendilerini kontrol edebilecekleri sorumluluklar vererek motive edebilirsiniz.

9. Arayıcı
Bu tip çalışanlar bir fark yaratmanın peşindedir. Anlamlı işlerde rol almak isterler. Bu kişileri motive etmenin en kolay yolu, övgü ve düzenli olarak geri dönüşleri paylaşmaktır.