10 Başarılı İsimden İş Dışında Yapılacak 10 Öneri

İş dünyasında başarılı olmak ve tutunmak için bazen öyle çok çaba sarf ederiz ki iş ve özel yaşam dengesini unuturuz. İlk zamanlarda bu denge bizim için çok önemli bir farklılık arz etmese de zamanla kendimizi tükenmiş ve yorgun hissederiz. Bu da çok başarılı olmak için çabaladığımız ve geriye kalan her şeyi bir tarafa ittiğimiz iş yaşantımızı tehlikeye sokar. Bu durumdan kaçınmak için başarılı insanların iş dışında kendilerini mutlu etme yollarını ve iş ve özel yaşam dengesini kurmak için benimsedikleri yöntemleri sizin için derledik.

1. Egzersiz Yapın
Kulağa oldukça tanıdık gelen bu tavsiye hem ruhsal, hem bedensel hem de duygusal anlamda güçlü olmak için başarılı insanların olmazsa olmazı olarak ilk sırada yer alıyor.

2. İlham Veren Yeni Deneyimler Yaşayın
Başarı ile birlikte maddi gücümüz yükselse de asıl mutluluk elle tutulan nesnelerde değil deneyimlerde yatıyor. Bu nedenle boş zamanlarınızda yeni bir deneyim yaşayarak ilham almaya çalışın.

3. İlişkilerinizi Güçlendirin
Başarılı insanlar hakkında hepimizin tanık olduğu bir şey vardır; o da çevrelerinin genişliği. Başarılı isimler genellikle iş dışındaki yaşamlarını yeni ve kalıcı ilişkiler inşa etmek için etkinlikler düzenleyerek ya da etkinliklere katılarak değerlendiriyorlar.

4. Hayır Demeyi Unutmayın
İş dışındaki yaşamınızı başkalarının çalmaması için siz de başarılı insanların izinden gidin ve gerekince Hayır demeyi unutmayın.

5. Doğaya Çıkın
Başarılı insanlar, güçlüklerle dolu iş yaşamlarını doğanın dinlendirici ve yenileyici etkisi ile unutuyor ve hafifliyorlar.

6. İnternetten Uzaklaşın
Akılınızın sürekli işte olmasını engellemek, yenilenmek ve iyi hissetmek için siz de interneti kapatıp, sakin bir gün geçirmeyi atlamayın.

7. Gün Sonu Raporu Alın
Başarılı insanlar hem sabah hem de akşam rutinlerini üretken ve verimli geçirir. Akşam, gün içinde yaptıklarınızı düşünüp, yaşadıklarınızdan mutlaka ders çıkarın.

8. Gerçek Bir Tatil Yapın
Tatillerinizi koşturma ve var olan trendleri yakalama için kullanıyorsanız vazgeçin. Sizi gerçekten dinlendirecek efektif bir tatil planı yapın.

9. Kendinize Yatırım Yapın
Başarılı insanlar her boş vakitlerinde kendilerini geliştirir. İş alanınızın dışında dersler alın, kurslara katılın ve kendinize yatırım yapın.

10. Rahatlama Tekniklerini Öğrenin
Yogadan nefes egzersizlerine dek birçok rahatlama tekniği başarılı insanların göz bebeği. İş dünyasında yaşadığınız stresten kurtulmak için siz de size en uygun rahatlama tekniğini öğrenin ve bol bol pratik yapın.